Теодора Радева, която е известна като програмен директор на фондация "Прочети София" и редица инициативи като Литературни маршрути и срещи, "Скритите букви" и други, издаде сборник с разкази и вече подготвя премиерата.
Тя ще се състои на 14 март в „Топлоцентрала“.
„По време на пандемията, благодарение на програмите „Солидарност в културата“ и „Творчески инициативи“, се върнах към разказите си, започнах да ги чета наново, да подреждам бележките си, дори да завършвам част от тях и да обсъждам идеи по собствените си текстове. Щастлива съм, че го направих, най-вече защото си върнах онази чиста радост от писането, която ми се получава рядко, но пък заради нея си струва всичко останало“, обяснява Радева.
Пред Радио София тя разказа, че пише от ученическите си години. Първите публикувани стихотворения са в „Литературен вестник“ през 1995 г., докато следва „Културология“.
По-късно при разказите открива „друго удоволствие от самото писане“ и „своята стихия“.
Първата ѝ книга е издадена през 2005 г. и носи заглавието „Седем начина да увиеш сари около тялото“. Този сборник с разкази печели националната награда за дебют „Южна пролет“ (2005) и е представян на различни литературни фестивали у нас и в Европа. Издадена е и на немски език.
„Казват, че в поезията всичко е ритъм. Аз твърдя, че и в прозата също всичко е ритъм. Това е едно от важните неща, за които следя, когато пиша“, призна Радева.
На представянето на книгата в „Топлоцентрала“ на фона на записани откъси от новата книга „Едно възможно начало“ хореографката Цвета Дойчева ще покаже танц. С което действително зрителите и читателите ще усетят ритъма на Тодора-радевите разкази.
Премиерата и танцовите миниатюри се осъществяват с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, програма “Творчески стипендии”.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..
Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..