Темата е за липсващия закон за доброволчеството в България. Хора, които искат да помагат в спешни ситуации, са поставени пред избор между това и собствената си работа. Първият ни гост по нея е Александър Куманов от Фондация "Четиридесет и две" - водещ на събитието Ключ Unplugged „На първа линия в Турция и на последна в България“ на Форум Ключ на 9 март. Форум КЛЮЧ е мотивационно събитие, което събира и дава сцена на хората, променящи България. През лични истории на гост-лектори насърчават всеки да бъде част от промяната, която иска да види в обществото ни:
"Темата е продължение на друго събитие, даващо трибуна на хора, които правят неща, водещи до промяна в обществото. Пандемията ни спъна и продължихме да правим нещата в по-малък формат. Представяме личности, които правят обществото ни да изглежда по-адекватно. Ще си говорим какво движи хората напред и какво ги спъва. Ефектът сред обществото бе, че с дребни жестове, много хора направиха нещо, докато други направиха повече."
Пещерният спасител Димитър Христов е един от неформалните лидери на български екип, включил се в претърсването на руините след разрушителните земетресения в турските градове. Той зарязва всичко и се включва в спасителната операция напълно доброволно. Ще разкажем какво го е накарало да се занимава с пещерно спасяване и кои са някои от случаите, в които той и колегите му са имали възможността да помогнат:
"Организацията ни е от 50 година. Стояхме в готовност, няма закон за такива като нас и на втория ден ни се обадиха от Националната асоциация на доброволците (НАД). Успяхме да се организираме да сме автономни. Имахме подкрепата на Турски авиолинии, чекирахме 2 тона багаж, смениха самолета с по-голям, ние бяхме 20 човека. През цялото време имахме връзка с НАД, Турското посолство и Турските авиолинии. НАД направи цялата организация тук. За съжаление от страна на държавата не виждаме подкрепа, само ни посрещнаха с ръкопляскания. Ако бяхме отишли с един гръб, щеше да е по-лесно.
Тръгвахме на сляпо, отивахме на обект и организацията бе в наши ръце. 5-6 дни бяхме на терен. Там трудно се намираше човек, който да говори английски. Всеки от хората по улиците искаше да ни помогне. Особено като виждаха, че сме спасители. На самата локация бе голям хаос. Не бяхме пратени от името на държавата и не можеха да ни настанят при другите държавни спасители.
Екипът ни започна късно, нямаше много, какво да направим. Последните дни бе изключително екипна работа. Тук комуникация има, от една страна ни търсят, от друга, не могат да ни подкрепят. В западните държави доброволците имат работещи системи с работодатели и не само, има облекчения. Всеки от нас е доброволец, взел е отпуск, но има екипи, където дори са уволнявани. Тук ефективно нищо не се случва, по структурите хората искат да помогнат, но са с вързани ръце."
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..