Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да помогнеш дори с вързани ръце

Димитър Христов
Снимка: радио София

Темата е за липсващия закон за доброволчеството в България. Хора, които искат да помагат в спешни ситуации, са поставени пред избор между това и собствената си работа. Първият ни гост по нея е Александър Куманов от Фондация "Четиридесет и две" - водещ на събитието Ключ Unplugged „На първа линия в Турция и на последна в България“ на Форум Ключ на 9 март. Форум КЛЮЧ е мотивационно събитие, което събира и дава сцена на хората, променящи България. През лични истории на гост-лектори насърчават всеки да бъде част от промяната, която иска да види в обществото ни:

"Темата е продължение на друго събитие, даващо трибуна на хора, които правят неща, водещи до промяна в обществото. Пандемията ни спъна и продължихме да правим нещата в по-малък формат. Представяме личности, които правят обществото ни да изглежда по-адекватно. Ще си говорим какво движи хората напред и какво ги спъва. Ефектът сред обществото бе, че с дребни жестове, много хора направиха нещо, докато други направиха повече." 

Пещерният спасител Димитър Христов е един от неформалните лидери на български екип, включил се в претърсването на руините след разрушителните земетресения в турските градове. Той зарязва всичко и се включва в спасителната операция напълно доброволно. Ще разкажем какво го е накарало да се занимава с пещерно спасяване и кои са някои от случаите, в които той и колегите му са имали възможността да помогнат:

"Организацията ни е от 50 година. Стояхме в готовност, няма закон за такива като нас и на втория ден ни се обадиха от Националната асоциация на доброволците (НАД). Успяхме да се организираме да сме автономни. Имахме подкрепата на Турски авиолинии, чекирахме 2 тона багаж, смениха самолета с по-голям, ние бяхме 20 човека. През цялото време имахме връзка с НАД, Турското посолство и Турските авиолинии. НАД направи цялата организация тук. За съжаление от страна на държавата не виждаме подкрепа, само ни посрещнаха с ръкопляскания. Ако бяхме отишли с един гръб, щеше да е по-лесно.

Тръгвахме на сляпо, отивахме на обект и организацията бе в наши ръце. 5-6 дни бяхме на терен. Там трудно се намираше човек, който да говори английски. Всеки от хората по улиците искаше да ни помогне. Особено като виждаха, че сме спасители. На самата локация бе голям хаос. Не бяхме пратени от името на държавата и не можеха да ни настанят при другите държавни спасители. 

Екипът ни започна късно, нямаше много, какво да направим. Последните дни бе изключително екипна работа. Тук комуникация има, от една страна ни търсят, от друга, не могат да ни подкрепят. В западните държави доброволците имат работещи системи с работодатели и не само, има облекчения. Всеки от нас е доброволец, взел е отпуск, но има екипи, където дори са уволнявани. Тук ефективно нищо не се случва, по структурите хората искат да помогнат, но са с вързани ръце."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45