Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да помогнеш дори с вързани ръце

Димитър Христов
Снимка: радио София

Темата е за липсващия закон за доброволчеството в България. Хора, които искат да помагат в спешни ситуации, са поставени пред избор между това и собствената си работа. Първият ни гост по нея е Александър Куманов от Фондация "Четиридесет и две" - водещ на събитието Ключ Unplugged „На първа линия в Турция и на последна в България“ на Форум Ключ на 9 март. Форум КЛЮЧ е мотивационно събитие, което събира и дава сцена на хората, променящи България. През лични истории на гост-лектори насърчават всеки да бъде част от промяната, която иска да види в обществото ни:

"Темата е продължение на друго събитие, даващо трибуна на хора, които правят неща, водещи до промяна в обществото. Пандемията ни спъна и продължихме да правим нещата в по-малък формат. Представяме личности, които правят обществото ни да изглежда по-адекватно. Ще си говорим какво движи хората напред и какво ги спъва. Ефектът сред обществото бе, че с дребни жестове, много хора направиха нещо, докато други направиха повече." 

Пещерният спасител Димитър Христов е един от неформалните лидери на български екип, включил се в претърсването на руините след разрушителните земетресения в турските градове. Той зарязва всичко и се включва в спасителната операция напълно доброволно. Ще разкажем какво го е накарало да се занимава с пещерно спасяване и кои са някои от случаите, в които той и колегите му са имали възможността да помогнат:

"Организацията ни е от 50 година. Стояхме в готовност, няма закон за такива като нас и на втория ден ни се обадиха от Националната асоциация на доброволците (НАД). Успяхме да се организираме да сме автономни. Имахме подкрепата на Турски авиолинии, чекирахме 2 тона багаж, смениха самолета с по-голям, ние бяхме 20 човека. През цялото време имахме връзка с НАД, Турското посолство и Турските авиолинии. НАД направи цялата организация тук. За съжаление от страна на държавата не виждаме подкрепа, само ни посрещнаха с ръкопляскания. Ако бяхме отишли с един гръб, щеше да е по-лесно.

Тръгвахме на сляпо, отивахме на обект и организацията бе в наши ръце. 5-6 дни бяхме на терен. Там трудно се намираше човек, който да говори английски. Всеки от хората по улиците искаше да ни помогне. Особено като виждаха, че сме спасители. На самата локация бе голям хаос. Не бяхме пратени от името на държавата и не можеха да ни настанят при другите държавни спасители. 

Екипът ни започна късно, нямаше много, какво да направим. Последните дни бе изключително екипна работа. Тук комуникация има, от една страна ни търсят, от друга, не могат да ни подкрепят. В западните държави доброволците имат работещи системи с работодатели и не само, има облекчения. Всеки от нас е доброволец, взел е отпуск, но има екипи, където дори са уволнявани. Тук ефективно нищо не се случва, по структурите хората искат да помогнат, но са с вързани ръце."


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09