Като истинско събитие за историята на българското изкуство се оценява изложбата, която се открива тази вечер от 18:00 часа в зала 2А на ул. „Шипка“ 6.
Наречена е "Колекция "Иван Бояджиев" - откритието".
За пръв път у нас ще бъдат показани художествени произведения на стари български майстори, сред които пейзажистите Никола Танев и Борис Денев, изтъкнатия маринист Александър Мутафов, и други майстори като Константин Щъркелов, Петър Морозов, Марио Жеков, Здравко Александров, дори големи живописци като Дечко Узунов, Иван Пенков, Константин Трингов, Бинка Златарева, Никола Кожухаров, Димитър Гюдженов и др.
Сбирката от 150 изключителни картини на български класици е притежание на наследници на колекционера Иван Бояджиев (1888 -1972), живеещи в Германия, и никога не е била позната на публика и специалисти, обясни пред Радио София кураторът Анелия Николаева.
Тя разказа, че Иван Бояджиев е български търговец завършил образованието си в Германия, връща се в България след студентството си - през 1913-а. През 1927 в помещение на неговия магазин на ул. "Търговска" 2 в центъра на София открива прочутата за времето си "Галерия на 6-те". Покрай дейността на галерията Бояджиев съставя своя колекция от около 200 произведения, изнесени по-късно към Хамбург. Една българска частна галерия наскоро е откупила колекцията и това дава възможност да се разгледат тези творби.
90% от картините са неизвестни, подчерта Николаева.
Експозицията ще остане в залата на СБХ до 28 март.
Повече по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..