Участието на професионалисти от двата пола около масата за вземане на решения е въпрос на бизнес. И проучванията, и практиката показва, че компании, където има равнопоставеност на мъже и мени – сред служители и в управлението, са по-успешни.
Това отбеляза при гостуването си в Радио София Цветанка Минчева - председател на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) и водещ банкер. Организацията вече 10 години насърчава професионалното развитие на жените в малкия и среден бизнес и израстването им в мениджърски позиции, подкрепя младите специалисти за реализиране на потенциала им в България.
Минчева цитира изследване, според което 64% от българите смятат, че мъжете могат да се реализират по-добре. Повече от половината мислят, че жените са по-слабо оценени на мениджърски позиции и по-трудно могат да правят кариера.
Спрямо средноевропейските показатели обаче българките в това отношение са в по-добро положение.
Предизвикателствата пред дамите са същите, които са валидни за всички участници в съществуващата бизнес среда в България, допълни Минчева. Към тях трябва да се добавят ангажиментите към домакинството, грижите за децата и семейството.
Събеседничката сподели част от съветите, които е научила и изводите, до които е достигнала с течение на работата си в банковия сектор.
Трябва да се осъзнава разликата между инвестиции и спестявания.
Инвестирането може да осигури алтернативен източник на доходи, с който да даде свобода и избор за решения в живота.
А 5-те ключови принципа в основата на всички видове инвестиции са:
През 2023-та ще бъде отбелязана и 10-годишнината на Лидерската академия на СЖББ – за личностно развитие и изграждане на бизнес модел от около 40 дами, про боно.
„Всяка година провеждаме лятна стажантска програма – там младите се убеждават в многото възможности за развитие у нас. Те не бива да забравят, че за успеха си трябва непрекъснато да се усъвършенстват, да не си слагат ограничения, тавани, да разширяват контактите си в професионален план“, каза още Цветанка Минчева. И допълни, че по повод годишнината на СЖББ, по-късно тази година ще се проведеголямо международно събитие.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..