Регионалният исторически музей на София, от 9 март е домакин на изложбата „Еврейската улица – реконструкция“. Временната експозиция „Еврейската улица – реконструкция“ се организира по инициатива на Държавния културен институт към министъра на външните работи в партньорство с редица институции в страната. Тя разказва за живота на еврейската общност в България с помощта на артефакти, както и на дигитализирани материали. Подробности от куратора ѝ Иванка Гезенко:
"Освен изложба, това е цялостен изследователски процес. На много места вече хората ги няма, къщи са разрушени. Еврейски общности е имало в 33 града. Само в София, Русе и Варна има ашкеназки квартали, другите са сефарадски. Благодарни сме на регионални музеи и дирекции архиви.
Показваме и първото изображение на менорах по нашите земи. Всички теми са систематизирани и като видеоматериал на 6 монитора. Показваме интериор на синагогите, както и семейните традиции и други обредни моменти. Самоковската синагога е завършена в 1860, правена е от български майстори, има флорални мотиви и дърворезба. За съжаление в момента е пълна разруха, за разлика от тази във Видин. Показваме и какво се случва след влизането в сила на антиеврейското законодателство. Представяме и евреите в българската култура.
Открихме и собственици на предмети, които представяме."
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..