Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влияе ли инфлацията на туризма у нас?

3
Снимка: Facebook / vitoshaski

Как инфлацията се отразява на туристическите услуги, какъв е скокът на цените в туризма и очаква ли се ново повишение? Каква ще бъде заетостта за Великденските празници и къде ще пътува българинът? По тези и други въпроси пред Радио София говориха Румен Драганов от Института за анализи и оценка в туризма и Вероника Кънева – председател на Асоциацията на къщите за гости.

По думите на Драганов зимният сезон е бил много добър, с едно върхово натоварване по празниците, въпреки мекото време. Тогава заетостите са достигнали до 98%, което е повече от предходните години:

"Последните три месеца на миналата година - октомври, ноември и декември имаме с 10% повече чуждестранни посетители от тези, които са били през най-добрата предпандемична 2019 година. Независимо от липсата на сняг заетостите бяха много добри през месеците януари и февруари, а сега март, независимо от топлото време пистите са в добро състояние. Поддържат се със смесен кристален сняг от машините, но като цяло имаме доволни туристи".

От посетителите две трети са български граждани, а една трета чужденци. Относно инфлацията и поскъпването на някои туристически стоки Драганов сподели, че това не е оказало влияние и не е довело до отлив на туристи. Според думите му ресторантите се движат с надценки от порядъка на 300%, а нощните барове и заведения с 500% и когато става дума за 15% инфлация спрямо 300% надценка не може да се каже, че това е сътресение за турзма.

"Като цяло, дори ако погледнем лифт картите, тяхното поскъпване беше с 16.5%, което на фона на инфлацията, която за двете години надхвърли 25% също е сравнително ниско. Резултатът какъв е? Трудно могат да се намерят места в хотелите, които са балнео, спа и уелнес. Ние наблюдаваме много високо търсене на туристическия продукт от една страна и от друга страна ако погледнете самолетите които пътуват за чужбина, седалките им са пълни ", отбеляза той и допълни:

"Записванията, които са сега по отношение на летния сезон и есента за пътуване в чужбина в туристическите агенции са невиждани до момента като обеми".

Интересът на българите е най-вече в дестинации като Турция и Гърция за шопинг и посещаване на лични имоти. Очакваните чужденци, които ще посетят страната ни за Великден са около 75 хиляди. На фона на войната в Украйна летният сезон, който се задава ще претърпи значителни загуби заради отлив на руски и украински туристи, сподели Драганов. 

По темата се изказа и Вероника Кънева. Тя сподели, че туризмът в къщите за гости е едно не малко перо в цялостната картина, а настаняването е значително по-евтино.

"При нас зимният сезон не е свързан със ски, а обикновено в него туристи идват само уикенда. Всички къщи за гости се надяват през уикенда да имат поне два дена туристи, защото откакто масово започна това поскъпване на живота обикновено взеха да идват по един ден в съботите", отбеляза тя.

Кънева посочи, че има много къщи за гости, които са в отдалечени райони и малки селца и които се посещават предимно от млади хора. Те обикновено пътуват с обществен превоз, а в повечето случаи до тези дестинации няма удобен транспорт. Друг проблем е задължението собствениците на тези къщи да носят прането в обществени перални, а такива често липсват.

Къща за гости в Лясковец


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

обновено на 22.05.25 в 12:45

Глаголицата като част от българското културно и национално-историческо наследство

Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..

публикувано на 22.05.25 в 12:41

Кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 11:46

Автомобилите на абонамент набират популярност в София

Когато обществения транспорт в София става все по-несигурен, автомобилите на абонамент н абират популярност. “Със сигурност интересът към услугата се покачи доста сериозно през периода (на стачка на наземния транспорт в София - бел. ред.). В София не е вярно, че няма богат транспортен микс, напротив има доста добър транспортен микс, като в него се..

публикувано на 22.05.25 в 11:37

Родители излизат на протест заради забавените компенсациите за неприетите деца в ясли и детски градини

Родители излизат на протест заради забавянето от страна на държавата на компенсациите за неприетите в държавни ясли и детски градини деца. Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8.30 ч. пред сградата на Министерски съвет. “И миналата година имаше забавяния, но не чак толкова големи. В много от столичните райони все още не са изплатени..

публикувано на 22.05.25 в 10:13

Националният етнографски музей открива нова изложба “Звездното небе - митология и наука“

През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..

публикувано на 22.05.25 в 09:31