Книга на писателя Тед Тодоров разказва за живота и творчеството на скулптура Боян Райнов. Тед Тодоров е автор на книгите „Без примка“, „Когато живееш за после“, „Защото ме е родил баща ми“. Последната му книга обаче решава да бъде документален биографичен роман, който нарича Боян Райнов майстор на обичта. Кой е Боян Райнов и защо Тед Тодоров посвещава книгата си на него? Основният въпрос е, кой е Боян Райнов. Всички знаем кой е брат му Богомил. Тогавашната комунистическа власт е направила възможно да не се чува за брат му Боян, живеещ в Париж. Там той постига много. България му взима много. Подробностите в разговора на Тед Тодоров с Христина Иванова:
"Дъщеря му ми каза, че 20 години са я лъгали, че ще напишат книга. Аз я написах за 5 месеца. Боян се е срещал често със служители на ДС. Аз знаех техните похвати и разказах много лесно за тях.
Когато Боян завършва Художествената академия, го канят на специализация в Париж. Там той остава сам, агенти на ДС го арестуват в българското посолство в Париж и му взимат документите.
Добрите хора ги сполетява щастието. Първата протегната приятелска ръка към него е на Пол Елюар, който търси кой да му илюстрира "Красавица и зверове". Рисунките му са имали триизмерност. Сприятелява се с Пикасо, с Дора Валие-Увалиева.
Дъщеря му отива с групов паспорт с група на СБХ в Париж, тя не знае нищо за баща си. Тя забелязва там художника Александър Петров, който я среща с баща ѝ. Той е с бяла риза с български бродерии и го разпознава. Плаках много докато писах тези моменти. Двамата се срещат и всичко се оправя.
Диана се връща в България и я викат в ДС. Тя започва да пътува при него. Боян Райнов решава да се върне с голяма изложба към 2000 година. МК не дава средства за пренасянето и решава да не се върне. "Хората са нови, но манталитетът им е стария" - казва по този повод той. Има заявка книгата ми да бъде преведена на френски. В България го почитат в 2006.
Тогава първата му изложба в България става в залите на Френския институт. В книгата ми има много документи."
А ето и дъщерята на Боян Райнов, Диана-Мария:
"Спомням си винаги първата среща с баща си. Много красив, едър българин, много притеснен какво правя, с какво се занимавам. Отидохме в неговото ателие в предградието Антони. Цяла нощ говорихме за изкуство, за изложбите му, беше много доволен, че съм завършила скулптура. "Не заслужавам да ме наричаш "татко" - това много ме трогна. Да си родител е грижа.
Той казваше, че най-важното е да работи, не може да няма резултат рано или късно. Може и да не се веднага успехите.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..