Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният вкус се променя

Пепи Писарски и Петър Маринов
Снимка: радио София

Последният ни час е на музикални теми. В началото говорим за 60 годишния юбилеен концерт на Костадин Георгиев - Калки – „60 обиколки около слънцето“:

"Работя върху новия албум, който ще излезе на края на годината. концертът ще бъде открит с Концерт за пишеща машина и пиано. Музикантите винаги трябва да бъдат на ниво, да търсят повече публика и да създават качествени произведения. Музикантският труд трудно се разбира. Съпругата ми свири по 6-7 часа, за да поддържа форма. Почти всичките си финанси, музикантът вкарва обратно в музиката.

Към момента няма професионални импресарии и разпространители на музика, те не се занимават с класическа и поп музика. Успехът е много хлъзгаво нещо, музикалният вкус се променя, Трябва да държим на ценностите си, на авторската музика, в хубавите текстове, в цялата комбинация, която прави добрия вкус."

На гости в студиото идват и двама от членовете на група "Атлас", Пепи Писарски и Петър Маринов. След концерта "35 години Атлас" и новият албум "Отключете душите", групата продължава да ни изненадва...

"Разликата е огромна с акустичния ни проект със струнен квартет, музиката ни звучи много по-топло. Годините ни са ужасно много. Много неща научих - хората харесват мелодична музика с текстове с хубави послания." (Пепи) "Публиката има нужда от такава музика. Изборите и компромисите са всекидневни и трудни, трудно е да се занимаваш с музика, трябва да успяваш да лавираш." (Петър)

"Музиката стига най-бързо до хората, човек трябва да е и идеалист, и инат. С положителен знак, той е в основата, аз и приятели да продължаваме да се занимаваме с музика. Музикалната среда се промени към зле, престанаха да се излъчват български песни в ефир, започна да се гледа изключително комерсиално. Не съм против поп-фолка, но е по-добре да се конкурират стиловете. Няма законодателство за подпомагане на национален музикален продукт, като разграден двор сме. Българската музика е 12% в ефира. В 18 държави има подобен закон. Интересът е на чуждите звукозаписни фирми, това да не се случи тук, а ние си мъждукаме. Езикът формира нацията." (Пепи)

"Сменихме много вокалисти и това бе цената, която трябваше да платим за дълголетието ни. Новите членове ни обогатяват, намерихме се. Обръщаме внимание на всеки наш гост във ФБ. Ще заснемем и запишем акустичния концерт."

"Първо правя музиката и аранжимента, колкото и да е непривично, чак тогава търся подходящия текст (Пепи) При мен според музиката и настроението пиша текста, но някой път е по-различно (Петър) И аз, с "Чорапояд" (Пепи)

"Студиото ни дава свобода, не сме спрели да правим музика, два албума със съвсем нови песни. Трябва да внимаваш да не предозираш технологията. Ако говорим за "Кукла" тя е на Пепи Развигоров Попов, ние бяхме решени да се спасяваме в Норвегия. Но песента се превърна в хит и това ни накара да останем в България." (Пепи)

"Компютърната технология позволи появата на изпълнители, които не са певци, това е черната страна на съвременната технология. Цената на успеха е всеотдайност, време, нерви, инат, и това не е сигурно без късмет." (Пепи) "Крайното нещо е любовта към музиката и към публиката, И музиката, и публиката се променят, ние също трябва да се променяме. (Петър)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35