Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният вкус се променя

Пепи Писарски и Петър Маринов
Снимка: радио София

Последният ни час е на музикални теми. В началото говорим за 60 годишния юбилеен концерт на Костадин Георгиев - Калки – „60 обиколки около слънцето“:

"Работя върху новия албум, който ще излезе на края на годината. концертът ще бъде открит с Концерт за пишеща машина и пиано. Музикантите винаги трябва да бъдат на ниво, да търсят повече публика и да създават качествени произведения. Музикантският труд трудно се разбира. Съпругата ми свири по 6-7 часа, за да поддържа форма. Почти всичките си финанси, музикантът вкарва обратно в музиката.

Към момента няма професионални импресарии и разпространители на музика, те не се занимават с класическа и поп музика. Успехът е много хлъзгаво нещо, музикалният вкус се променя, Трябва да държим на ценностите си, на авторската музика, в хубавите текстове, в цялата комбинация, която прави добрия вкус."

На гости в студиото идват и двама от членовете на група "Атлас", Пепи Писарски и Петър Маринов. След концерта "35 години Атлас" и новият албум "Отключете душите", групата продължава да ни изненадва...

"Разликата е огромна с акустичния ни проект със струнен квартет, музиката ни звучи много по-топло. Годините ни са ужасно много. Много неща научих - хората харесват мелодична музика с текстове с хубави послания." (Пепи) "Публиката има нужда от такава музика. Изборите и компромисите са всекидневни и трудни, трудно е да се занимаваш с музика, трябва да успяваш да лавираш." (Петър)

"Музиката стига най-бързо до хората, човек трябва да е и идеалист, и инат. С положителен знак, той е в основата, аз и приятели да продължаваме да се занимаваме с музика. Музикалната среда се промени към зле, престанаха да се излъчват български песни в ефир, започна да се гледа изключително комерсиално. Не съм против поп-фолка, но е по-добре да се конкурират стиловете. Няма законодателство за подпомагане на национален музикален продукт, като разграден двор сме. Българската музика е 12% в ефира. В 18 държави има подобен закон. Интересът е на чуждите звукозаписни фирми, това да не се случи тук, а ние си мъждукаме. Езикът формира нацията." (Пепи)

"Сменихме много вокалисти и това бе цената, която трябваше да платим за дълголетието ни. Новите членове ни обогатяват, намерихме се. Обръщаме внимание на всеки наш гост във ФБ. Ще заснемем и запишем акустичния концерт."

"Първо правя музиката и аранжимента, колкото и да е непривично, чак тогава търся подходящия текст (Пепи) При мен според музиката и настроението пиша текста, но някой път е по-различно (Петър) И аз, с "Чорапояд" (Пепи)

"Студиото ни дава свобода, не сме спрели да правим музика, два албума със съвсем нови песни. Трябва да внимаваш да не предозираш технологията. Ако говорим за "Кукла" тя е на Пепи Развигоров Попов, ние бяхме решени да се спасяваме в Норвегия. Но песента се превърна в хит и това ни накара да останем в България." (Пепи)

"Компютърната технология позволи появата на изпълнители, които не са певци, това е черната страна на съвременната технология. Цената на успеха е всеотдайност, време, нерви, инат, и това не е сигурно без късмет." (Пепи) "Крайното нещо е любовта към музиката и към публиката, И музиката, и публиката се променят, ние също трябва да се променяме. (Петър)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16