Специалното на Американския колеж в София като училище се обуславя от две основни неща - академична взискателност към учениците и добра материална база. Основано е през 1860 г., а през 1926 се премества в землището на Симеоново, сега „Младост-2“.
Това разказа пред Радио София Александър Томов (▼) , директор на комуникационния отдел в колежа.
В момента той е признат от Министерството на образованието и науката за иновативно училище. Първият проект, който спечели това отличие на училището, беше „Интегриране на технологиите в образователната среда чрез използване на Chromebooks и платформата Google Classroom“ през учебната 2017-2018 година. През 2019-2020 г. статутът на училището беше подновен с появата на Ученическия институт за компютърни иновации и производства (SCIFI).
В момента тече онлайн записване (до 14 март) за приемен изпит след седми клас. Самият изпит е на 2 април (неделя).
„Така кандидатите ще имат избор и по-лесно ще решат дали искат да се запишат в колежа или да отидат в друго училище“, уточни Томов.
Той разясни, че в колежа се учи по утвърдената за България програма, но има и богат избор от извънкласни дейности, децата се учат на меки умения и самостоятелност, в много от часовете по хуманитарни специалности се провеждат дискусии.
Колежът има технологична обезпеченост и дигитализирано администриране още преди ковид пандемията. Разполага и със STEM център или ученически институт за компютърни производства и дизайн.
„Вярваме, че всички врати за завършилите колежа са отворени. Следващите им крачки зависят от тях самите“, допълни Александър Томов.
Чуйте целия разговор с него за повече подробности.
В сградата на Съдебната палата във Върховния касационен съд ще се гледа делото за причиняване на смъртта на Ани и Явор - погубени, докато пресичат на пешеходна пътека на бул. „Сливница“. По същото време ще се гледа и делото на първа инстанция, 14-то поред заседание за отнетия живот на 14-годишния Филип Арсов - също убит на пешеходна пътека в центъра на..
“Добре съм и съм в кондиция”, заяви инж. Стоян Братоев, който в петък беше отстранен от поста изпълнителен директор на столичния "Метрополитен", който заемаше от близо 25 години. „Добре съм. В кондиция съм. Работя, както винаги, няма разлика, от това което е било преди“, обясни вече бившия изпълнителен директор на столичния "Метрополитен" във връзка..
Движението на част от градския транспорт в София ще бъде променено заради строителните дейности в участъка от локалното платно на бул. “Цариградско шосе“ в ж.к. “Младост“, съобщават от Столична община. Затваря се за движение, включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул.”Цариградско шосе“ от ул. “Владимир..
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..