Започва ремонтът на банята в столичния квартал „Овча купел“. Близо 8 милиона лева ще бъдат инвестирани в реставрацията ѝ. Предвижда се в сградата да се правят и изследвания за ползата от минералната вода върху здравето на човека.
Тя е построена 1920 година и започва да функционира 1933 година. През 80 –те години е затворена и започва да се руши. Архитект Георги Овчаров е проектирал сградата. След като бъде ремонтирана, банята ще бъде отворена за гражданите, посочи председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев:
„Повече от 40 години тази красива сграда тъне в разруха. Дълги години Минералната баня е държавна собственост и по инициатива на кмета и на Столична община в началото на мандата тя е прехвърлена на общината. Веднага бяха предприети мерки заедно с колегите от Музея за история на София и от Софийския университет веднага да се кандидатства, за да можем да възстановим този архитектурен шедьовър”, заяви Георгиев.
Председателят на общинския съвет коментира, че до края на годината очаква да приключат дейностите по реставрацията и обновяването.
Минералната баня в кв. „Овча купел“ е едно от най-значимите технологични съоръжения в архитектурното творчество на арх. Георги Овчаров, изградени на територията на София. Решението за изграждане на една от най-модерните бани след Освобождението е на министър Райко Даскалов от правителството на Александър Стамболийски. Строежът на минералната баня започва през 1920 г., продължава с прекъсвания до 1933 г. и струва на държавата 30 милиона тогавашни лева.
Банята функционира до края на 80 -те години на XX век, след което е затворена и поради неподдържане, започва да се руши. През 2017 г. възниква пожар, който нанася сериозни щети в интериора, особено в помещенията с басейните и други общи части. Допълнително - множеството намеси за нуждите на филмовата индустрия, заличават голяма част от следите от автентичните функции на отделните помещения.
През 2019 г., с договор е прехвърлена безвъзмездно от Държавата, чрез областния управител на област София, на Столичната община правото на собственост върху двуетажната сграда на минерална баня „Овча купел“, с цел нейното реновиране. Столичната община и Регионалния исторически музей – София предприемат незабавно действия за опазването на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „местно значение“.
В резултат на това е изготвен и одобрен проект за „Адаптация и реставрация на минерална баня "Овча купел" като рекреативен център с използване на минерална вода“. Той включва обособяване на две зони в сградата – зона „Рекреация“, в сутерена и на партерния етаж и зона „Наука“, на първия и подпокривния етажи.
В рекреативния център на посетителите ще се предлагат разнообразни процедури с минерална вода. Запазват се функциите на големите басейни, като се добавят две зони с по-гореща вода, ще продължат да функционират курните и душовете. Предвидено е изграждане на релакс-зона, парна баня, инфрачервена сауна, арома сауна, финландска сауна, студен шоков басейн и ледена стая.
В сутеренния етаж са проектирани помещения за солен релакс, за провеждане на терапии за лице и за коса, за масаж с локална баня и други технически помещения.
В зона „Наука“ (Център за върхови постижения) са ситуирани музикална зала, визуална зала за VR-демонстрации с интерактивни екрани, заседателна и конферентна зала.
На подпокривния етаж ще се помещават изследователските лаборатории „Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм“ и „Анализ, дигитализация и реставрация на аудиовизуално наследство“, както и Център за продължаващо образование.
През изминалата нощ на терен в София са били 157 снегорина. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите “Витоша”, “Слатина“, “Панчарево“, “Илинден“, “Овча купел“ и “Слатина“. Разпръскване на смеси против заледяване на улици от обществена значимост и вътрешно-квартални улици са..
Откриха първата детска градина в с. Мировяне в столичния район “Нови Искър”. Тя е за 4 групи – три градински и една яслена. Разполага с просторни и светли занимални и спални помещения, кухненски блок, просторен двор и безопасни детски площадки. "Поехме ангажимент да осигурим място за всяко дете в детска градина и днес сме една крачка по-близо", каза..
152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП),..
София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..
Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..
След Емил Бранчевски от район "Илинден", втори кмет, избран от листата на "Спаси София", напуска партията. "Оттеглям се от "Спаси София". Ще продължа работата си като независим кмет . За повече от година "Спаси София" не успя да направи нищо за района в Общинския съвет. Натискът, ултиматумите и заплахите , които ръководството отправяше към мен..
София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона – с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу 39% за българските (489 хиляди),..