Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната прима Соня Йончева: Следващата ми мисия е връщането на музикалното образование в училищата

Снимка: Личен архив

Продължава нашата среща в ефира на Радио София със Соня Йончева. От Ню Йорк, където пее Норма на сцената на Метрополитен опера (събитие, за което говорят всички в културните среди там – и почитатели, и критика, като най-авторитетните издания публикуват рецензии, някои – пълни с адмирации, други – по резервирани) тя ни разказа за албума си с провокативното заглавие „Куртизанка“, който ще представи и по време на своите две изяви в София - на 12 и 15 април в зала „България” заедно с Фестивалния оркестър „Изкуството на барока”, воден от цигуларката Зeфира Вълова.

Албумът е записан през 2022 г. в Генуа, Италия с Orchestra dell'Opera Carlo Felice Genova, ръководен от Марко Армилиато. В него Соня Йончева обединява вечни женски фигури – силни и знакови, като някои от тях са реални исторически личности.

Oт години искам да запиша такъв диск. Много от ариите в него съм ги пяла на сцена, в спектакли и винаги съм била изумена от факта, че когато тези жени избират любовта, което за нас сега е толкова естествено, те са обречени на смърт от своя автор или композитор.“

Една от тези истории я вдъхновява да пристъпи най-накрая към реализирането на тази своя идея.

Когато прочетох книгата за живота на Вероника Франко и бях потресена – едно момиче от Венеция, което иска да бъде поетеса, но обществото, в което живее, ѝ забранява да получи образование. И единственият път, по който тя може да стигне до това образование, е да стане куртизанка. Тази книга окончателно ме убеди, че трябва да запиша  албума „Куртизанка“.

За какво би искала да има повече време Соня Йончева?

„За семейството си време винаги намирам - когато не съм на сцената, съм с тях. Но бих искала да имам възможност да дам много повече воля на своята фантазия, защото в главата ми има толкова много проекти, че се надявам животът ми да ми стигне да ги осъществя. Знаете ли, един оперен певец има много ограничения, защото ние четем една партитура и я изпълняваме. При интерпретацията ни се дава възможност да сложим отпечатък от нашия образ днес, но все пак това не е нещо, което сами сме измислили, идеята не идва от нас.“

И стигаме до друга, ключова за Соня Йончева, посока – музикалното образование.

Разказва как в Швейцария, където семейството ѝ живее, са ги поканили заедно с нейния съпруг (диригент) да направят малък уъркшоп в училището на децата им – „да има разкажем за класическата музика, какво е да си оперен певец… и видях как тези деца отвориха едни големи очи и слушаха в захлас тази музика. Моята нова борба е да се възвърне основаното музикално образование в училищата. Защото из Европа, и в Щатите масово се премахват часовете и програмите по музика, което наистина е тъжно. Работя усилено в посока на запазването на тези часове и даже някои от бъдещите ми проекти са свързани именно с това“.

Стигаме отново до концертите в София, с бароковата програма с музика на Георг Фридрих Хендел – музика, която е изиграла важна роля за изграждането на кариерата на Соня Йончева.
Срещите ѝ с българската публика са две – на 12 и 15 април.

За мен е привилегия да бъда в България. Повече от 20 години не съм празнувала Великден там и съм много развълнувана  - ще мога да отида на църква и след това да пея за моите почитатели и моето семейство“, отбеляза още примата.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05