Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франкофони сме вече 30 години

Снимка: Радио София

България отбелязва 30 години от пълноправното ни приобщаване към Международната организация на франкофонията. По този случай във Френския културен институт месец март е посветен на франкофонията и френския език. Подробности пред Радио София разказа Мария Конакчиева, от Френския културен институт. По думите й още през Възраждането на България, френският език е донесъл страшно много интелектуалци и е бил говорен от всички наши поети. През 2023 г. се празнуват 140 години от създаването на Алианс Франсез във Франция, чиито създатели са Айфел, Жул Верн и други големи личности. Първият алианс у нас се е появил през 1904 г. в София, а след това през 1905 г. във Варна.

"Много е лесно да си франкофон, или да говориш френски, когато си около Франция, ако си белгиец или швейцарец, но друго е в България. Малко българи знаят, че до скоро това беше езикът на дипломацията, това е езикът на културата, много дълги години и на киното. Това е един труден език, но когато го научиш разбираш красотата му", сподели Конакчиева.

Тя допълни, че членството ни в НАТО и ЕС, както и всички високи постове в ООН са били подкрепени най-вече от Франция и африканските франкофонски държави. През месец март събитията са много и могат да бъдат видяни на сайта на Френския културен институт.

"Ние много държим младите хора да учат езици. В нашия институт много млади хора вече са записани, има и детска градина, която е на много достъпна цена за българите", каза Конакчиева.

Тя отбеляза, че е много добре младите да учат английски, но също е добре да научат и френски, тъй като той се говори от 321 млн. души по света. Очаква се техният брой до 20100 г. да достигне 1 милиард души.

"Трябва да кажем, че английският език е нашият, на всички, но френският език е този, който слага черешката на тортата. Трябва още малко да се поработи от българска страна. Никога не забравяйте, че вашите деца ще бъдат по-добре приети в Англия ако говорите френски, защото висшите общества или интелектуалните, всички говорят френски", посочи Конакчиева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево с вероятност от превалявания

Атмосферното налягане е по-ниско от средното за септември и ще продължи да се понижава. Днес ще преобладава слънчево време. Сутринта на места в котловините и низините видимостта ще е намалена. В часовете преди обяд от запад облачността ще започне да се увеличава. След обяд на много места в Западна България ще има краткотрайни, временно..

публикувано на 13.09.24 в 07:10
Д-р Красимира Байнова в Център МИР-Суходолска

Безплатни прегледи за анемия на деца от ромски квартали в София и Самоков

Безплатните медицински прегледи за 150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и затруднен достъп до медицинска грижа от кв. "Факултета" в София и кв. 7 в Самоков започнаха, съобщиха от фондация "Здраве и социално развитие". Прегледите се извършват от д-р Красимира Байнова по график. Проектът "Лекар в квартала" се финансира по..

публикувано на 12.09.24 в 18:33

Производството на кафе е пред предизвикателства, създадени от новата климатична реалност

Глобалното затопляне влияе върху всички земеделски култури, включително и върху производството на кафе. "Съществуващите плантации за кафе стават свидетели на изменението на климата. Широко разпространените и предпочитани сортове като Арабика имат малка генетична база, което ги прави по-малко адаптивни към различни климатични условия...

публикувано на 12.09.24 в 16:55
През 2023 г. в европейски потребители са поръчали китайски стоки за над 2 млрд. долара

Предлагат мерки срещу съмнителни стоки от Китай

Китайските онлайн платформи за търговия навлизат агресивно на европейския пазар, но понякога предлаганите продукти са със съмнително качество. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план това е предпоставка за..

публикувано на 12.09.24 в 15:34
Снимки: Златина Петкова

Три повода за протест събраха граждани под прозорците на заседаващия общински съвет

Първото след лятната ваканция заседание на Столичния общински съвет (СОС) минава с критики и решения в залата на ул. „Московска“ 33. В същото време пред сградата се събраха протестиращи граждани – жители на района около НДК, които настояват организацията на движение по бул. „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“ да се приведе в..

публикувано на 12.09.24 в 15:02

"Последни дни" е новата песен на Петко Славов

На 12.09.24 в ефира на Радио София ще се състои премиерата на новата песен "Последни дни" на музиканта Петко Славов. Тя се явява първи сингъл след излезлия преди две годни негов втори албум "Краят на една утопия". Гост музикант е барабаниста Мартин Профиров, аудиото продукцията е на Янко Генов. Песента излиза във всички стрийминг платформи на..

публикувано на 12.09.24 в 14:55

"Обрат в сюжета" на Ралица Генчева - от поезия към проза

"Обрат в сюжета" е дебютният роман на Ралица Генчева, поетесата, минималист и основател на най-популярната книжна абонаментна кутия в България. Тя отбеляза, че пише от малка, но е използвала писането като начин да си излива емоцията, тъй като е чувствителен човек. Започнала е да пише по-активно в гимназията и 10 години по-късно е издала първо..

публикувано на 12.09.24 в 14:15