Киното е опит за летене. То е както живота, гоненето на голямата цел, мечтаенето. В реалността всеки опит за летене завършва с падане. И нов опит… Трябва нова, по-добра версия на крилата на Икар, за да се полети към слънцето. Животът не е пощенска картичка, която води към идеалния финал: „И заживели щастливо“, а постоянна битка.
С тези философски разсъждения започна гостуването на режисьора Орлин Милчев в студиото на Радио София. Заедно с актрисата Елена Замяркова той разказаха за филма „Изкуството да падаш“, включен в програмата на 27-ия „София Филм Фест“, който се открива официално на 16 март в Зала 1 на НДК и ще продължи до края на месеца.
Филмът бе удостоен с наградата за дебют в пълнометражното игрално кино на 40-ия фестивал „Златна роза“ и бе представен в официалния конкурс U18 Youth Film на 32-рия МФФ в Котбус и в селекцията Cinema of the World на 21-вия МФФ в Дака.
Сценаристи на лентата са Неда Филчева и Марин Дамянов, оператор - Емил Христов. В ролите са Елена Замяркова, Александра Сърчаджиева, Ивайло Христов, Иван Бърнев, Валери Йорданов, Димитър Николов, Полина Недкова, Жорета Николова, Светлана Янчева, Димитър Баненкин.
„Опитах се да вляза в обувките на едно 17-годишно момиче (Бори) – чувствително, ранимо и в същото време устойчиво на изпитанията в училище, в семейството. Тя открива, че преди да пребори когото и да е, първо трябва да победи самата себе си“, обясни Елена Замяркова.
За ролята актрисата е имала 10 дни за навлизане в света на джудото. Дубльори не е имало, Боят в сцените е истински, уверяват от екипа.
„В сценария разпознах една от големите, митологични теми, вълнували човечеството от началото на разказването на истории – темата за съзряването, за инициацията, за доброволния сблъсък с проблемите“, посочи още Милчев.
Освен това във филма присъства и диалогът/конфликтът между поколенията, надлъгването между тях. Пътят, мостът между тях е истината, смята режисьорът.
Той допълни, че лентата е заснета за 18 дни през март-април 2021 г.
„Времето беше малко, но не почувствахме напрежение. Усещах спокойствие, комфорт, опитвахме различни подходи към сцените и това дължим на продуцентите“, спомни си Орлин Милчев.
Според него зрителите на фестивалите са сред най-големите стимули за творците.
Освен за забавление, киното е инструмент за задаване на въпроси, кара ни да разсъждаваме по някакви теми.
„Вярвам, че нашият филм е мост към много отворена към зрителите история с не американски, а по-скоро - европейски изразни средства на това изкуство“, допълни младият режисьор.
Очаква се „Изкуството да падаш“ да тръгне по кината от средата на април.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..