По думите им до 2006 година в България нещата за детско изкуство са били много трудни, като имената им са били по-разпознаваеми в чужбина, отколкото у нас.
"Аз съм щастлива, че за толкова много години успяхме не само да задържим нивото, но и да го повишим. Сега вече и със сина ми го работим, който внася свежа кръв, ново виждане, модерна визия на всичко", сподели Снежана Полихронова-Кърнолски.
"Когато наистина решихме, че може би е време да се обърнем към България за да организираме и тук конкурс на национално ниво, не просто на международно, беше моментът, в който започнахме да обикаляме български конкурси отново. Тогава видяхме това, че всъщност в чужбина сме срещали едно друго ниво", допълни Димитър Кърнолски. Той сподели, че нивото на участващите деца е добро, но организационно нещата не са като в чужбина и тогава са решили да направят промяна.
Журито наброява около 30 души, като за всеки отделен жанр има отделен панел на жури. Панелите са разделени на инструменталисти, танц, вокал, фолклор и класическо пеене. Всички участници трябва да изпратят видео с техни изпълнения.
"Нашата цел не е да отсяваме децата, а да им дадем възможност да се изявят на голяма сцена. Защото това съприкосновение с голямата сцена, с журито, с изкуството по съвсем друг начин ги изгражда", отбеляза Снежана Полихронова-Кърнолски.
"Хубаво е тук да има един вокален или танцов педагог, който да прецени това дете може ли да отиде на конкурс, на това ниво ли е", посочи Димитър Кърнолски. Той добави, че когато едно неподготвено дете се състезава с едно подготвено, то получава шок и подчерта, че всички участници са, или са били в част от подготовка с педагози, след което допълни:
"Факт е, че всеки един, който някога е взел награда и призово място при нас, първо, че ние имаме контакт с школите и преподавателите на тези хора и второ - някои от тях самите те станаха преподаватели, а някои са вече абсолютно професионални изпълнители, които печелят парите си по този начин". От времето на пандемията участието на всяко едно дете се излъчва в социалните мрежи и в сайта на конкурса, като по този начин всеки един родител и роднина може да види своето дете.
"Фолклорът е нещото, което се опитваме да развием, тъй като фолклорни фестивали в България има страшно много. И те имат други нужди и потребности, чисто от организационна гледна точка", каза Димитър Кърнолски.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..