Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният конкурс "Път към славата" с 11-о издание

Снимка: Радио София

През март 2023 г. се провежда 11-тото издание на Националния конкурс "Път към славата", който ежегодно събира над 2000 талантливи певци, музиканти, танцьори и фолклористи от цялата страна. То е под патронажа на председателя на СБУ Янка Такева и се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура". Подробности пред Радио София разказаха организаторът Димитър Кърнолски, председател на Арт център "Кърнолски" и Снежана Полихронова-Кърнолски, директор на фестивала.

По думите им до 2006 година в България нещата за детско изкуство са били много трудни, като имената им са били по-разпознаваеми в чужбина, отколкото у нас.

"Аз съм щастлива, че за толкова много години успяхме не само да задържим нивото, но и да го повишим. Сега вече и със сина ми го работим, който внася свежа кръв, ново виждане, модерна визия на всичко", сподели Снежана Полихронова-Кърнолски.

"Когато наистина решихме, че може би е време да се обърнем към България за да организираме и тук конкурс на национално ниво, не просто на международно, беше моментът, в който започнахме да обикаляме български конкурси отново. Тогава видяхме това, че всъщност в чужбина сме срещали едно друго ниво", допълни Димитър Кърнолски. Той сподели, че нивото на участващите деца е добро, но организационно нещата не са като в чужбина и тогава са решили да направят промяна.

Журито наброява около 30 души, като за всеки отделен жанр има отделен панел на жури. Панелите са разделени на инструменталисти, танц, вокал, фолклор и класическо пеене. Всички участници трябва да изпратят видео с техни изпълнения.

"Нашата цел не е да отсяваме децата, а да им дадем възможност да се изявят на голяма сцена. Защото това съприкосновение с голямата сцена, с журито, с изкуството по съвсем друг начин ги изгражда", отбеляза Снежана Полихронова-Кърнолски.

"Хубаво е тук да има един вокален или танцов педагог, който да прецени това дете може ли да отиде на конкурс, на това ниво ли е", посочи Димитър Кърнолски. Той добави, че когато едно неподготвено дете се състезава с едно подготвено, то получава шок и подчерта, че всички участници са, или са били в част от подготовка с педагози, след което допълни:

"Факт е, че всеки един, който някога е взел награда и призово място при нас, първо, че ние имаме контакт с школите и преподавателите на тези хора и второ - някои от тях самите те станаха преподаватели, а някои са вече абсолютно професионални изпълнители, които печелят парите си по този начин". От времето на пандемията участието на всяко едно дете се излъчва в социалните мрежи и в сайта на конкурса, като по този начин всеки един родител и роднина може да види своето дете.

"Фолклорът е нещото, което се опитваме да развием, тъй като фолклорни фестивали в България има страшно много. И те имат други нужди и потребности, чисто от организационна гледна точка", каза Димитър Кърнолски.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43

10 минути в Смартбърдс

На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..

публикувано на 03.05.25 в 10:00