Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният конкурс "Път към славата" с 11-о издание

Снимка: Радио София

През март 2023 г. се провежда 11-тото издание на Националния конкурс "Път към славата", който ежегодно събира над 2000 талантливи певци, музиканти, танцьори и фолклористи от цялата страна. То е под патронажа на председателя на СБУ Янка Такева и се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура". Подробности пред Радио София разказаха организаторът Димитър Кърнолски, председател на Арт център "Кърнолски" и Снежана Полихронова-Кърнолски, директор на фестивала.

По думите им до 2006 година в България нещата за детско изкуство са били много трудни, като имената им са били по-разпознаваеми в чужбина, отколкото у нас.

"Аз съм щастлива, че за толкова много години успяхме не само да задържим нивото, но и да го повишим. Сега вече и със сина ми го работим, който внася свежа кръв, ново виждане, модерна визия на всичко", сподели Снежана Полихронова-Кърнолски.

"Когато наистина решихме, че може би е време да се обърнем към България за да организираме и тук конкурс на национално ниво, не просто на международно, беше моментът, в който започнахме да обикаляме български конкурси отново. Тогава видяхме това, че всъщност в чужбина сме срещали едно друго ниво", допълни Димитър Кърнолски. Той сподели, че нивото на участващите деца е добро, но организационно нещата не са като в чужбина и тогава са решили да направят промяна.

Журито наброява около 30 души, като за всеки отделен жанр има отделен панел на жури. Панелите са разделени на инструменталисти, танц, вокал, фолклор и класическо пеене. Всички участници трябва да изпратят видео с техни изпълнения.

"Нашата цел не е да отсяваме децата, а да им дадем възможност да се изявят на голяма сцена. Защото това съприкосновение с голямата сцена, с журито, с изкуството по съвсем друг начин ги изгражда", отбеляза Снежана Полихронова-Кърнолски.

"Хубаво е тук да има един вокален или танцов педагог, който да прецени това дете може ли да отиде на конкурс, на това ниво ли е", посочи Димитър Кърнолски. Той добави, че когато едно неподготвено дете се състезава с едно подготвено, то получава шок и подчерта, че всички участници са, или са били в част от подготовка с педагози, след което допълни:

"Факт е, че всеки един, който някога е взел награда и призово място при нас, първо, че ние имаме контакт с школите и преподавателите на тези хора и второ - някои от тях самите те станаха преподаватели, а някои са вече абсолютно професионални изпълнители, които печелят парите си по този начин". От времето на пандемията участието на всяко едно дете се излъчва в социалните мрежи и в сайта на конкурса, като по този начин всеки един родител и роднина може да види своето дете.

"Фолклорът е нещото, което се опитваме да развием, тъй като фолклорни фестивали в България има страшно много. И те имат други нужди и потребности, чисто от организационна гледна точка", каза Димитър Кърнолски.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07