"Като част от инициативите на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ се опитваме да популяризираме българските приноси в световната наука. Една от нашите инициативи е, всеки четвъртък от учебната година от 19:30 да говорим за астрономия с водещ български специалист", отбеляза доц. д-р Божилов.
Той отбеляза, че за намирането на екзопланети е особено важно наличието на модерна телескопска техника и поясни, че екзопланета е всяка една планета, която обикаля около звезда различна от Слънцето. Броят на откритите към момента такива планети е около 5300, а няколко десетки от тях са открити от български астрономи. Теоритично на някои от тях, при наличието на вода би могло да има живот, сподели специалистът.
"За съжаление разстоянията в космоса са много по-големи от всичко, с което сме свикнали ние хората. Най-близката звезда след Слънцето, това е звездата Проксима от съзвездието Кентавър. Около нея има екзопланета, която е близка по размери до Земята, най-вероятно има скалиста повърхност и попада на подходящо разстояние за да бъде потенциален дом на живот. Но най-близката звезда след Слънцето е на 4.2 светлинни години", посочи доц. д-р Божилов. Той уточни, че това разстояние се равнява на 40 хиляди милиарда километра.
Намирането на нови планети изисква сложна телескопска техника, а повечето от тях са открити с непреки методи. Когато някоя планета преминава пред звездата, нейният блясък намалява и ако периодично се засича такова намаляване, тогава може да се твърди, че около звездата има екзопланета.
"Втори непряк метод, който също е много мощен е методът, при който гравитационното поле на планетата влияе върху звездата и това леко кара звездата да се измества по лъча на зрение спрямо наблюдателите", поясни доц. д-р Божилов.
Той прикани всички любители на астрономията да посетят кръжока, както и да посетят Деня на отворените врати във Физическия факултет, който ще бъде на 22 април от 10:00 ч. сутринта. Тогава всеки, който желае ще може да разгледа факултета заедно с всички негови лаборатории. От 16:00 ч. всички желаещи могат да заповядат в Астрономическата обсерватория на СУ, да наблюдават слънцето с телескоп, както и да чуят интересни лекции по астрономия. Същата програма ще бъде повторена на 29 април, когато е Пролетният ден на астрономията.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..