След около 40 години разруха, в началото на март емблематичната сграда на минералната баня в „Овча Купел“ стана строителна площадка, за да бъде основно ремонтирана и реставрирана.
Дълги години тя беше държавна собственост, но през 2019 година беше прехвърлена за стопанисване на Столичната община.
Възложител на изпълнението на проекта за възстановяване на банята - паметник на културата от местно значение, е Регионалният исторически музей-София (РИМ). Планираната продължителност на работа е 480 дни.
„Банята спира да функционира в края на 80-те години, първоначално е затворена с цел ремонт, но той така и не се осъществява. След това, поради неподдържане, сградата започва да се руши. През 2017 г. възниква пожар, който нанася сериозни щети на интериора, особено в помещенията с басейните. Допълнително, през годините от филмовата индустрия са използвали обекта като естествен декор и интериор за снимки и правят някои намеси, които се е сигурно дали са от позволените“, припомни пред Радио София доц. Венета Ханджийска-Янкулова, директор на РИМ-София.
Проектът за възстановяване ще струва близо 8 млн. лв., като 4,4 млн. лв. са осигурени от бюджета на Столичната община. Два етажа от минералната баня в "Овча купел" ще бъдат превърнати в център за продължаващо обучение и за върхови постижения. В една от лабораториите, които ще бъдат разположени на горните нива на банята, се предвижда да се правят изследвания, свързани с въздействието на минералната вода върху здравето на хората.
„Обследванията показват, че конструктивно сградата е в добро състояние. Тя запазва основното си предназначение, разбира се. Ще се запазят оригиналните елементи от фасадите, колоните, фронтоните, корнизите от фасадата на сградата, сводовите тавани, подовите настилки. Изпълнител на ремонта и реставрацията е консорциум, специално създаден за проекта. Ние като възложител пряко ще наблюдаваме и следим дейността по изпълнението“, каза още доц. Ханджийска.
С нея разговаря Данаил Конов.
Снимки: Столична община
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...