Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционното облекло е знак

Носиите разказват“. Какво? Отговори от Анелия Овнарска и Илиян Костадинов от Историческия факултет на СУ:

"Събитието е организирано от Академично етноложко сдружение и от катедра Етнология, поводът е тъжен - отиде си доц.Мирелла Дечева, която работеше в областта на традиционното българско облекло. Затова събитието е посветено на нейната памет и е свързано с носиите.

Ще покажем носии от цяла България заедно с колекционери, част от тях ще присъстват. Ще разкажем и интересни факти, някои от тях може и да не са познати. Поради времеви и пространствени ограничения, няма да можем да покажем целия спектър, но ще се видят основните разлики. Разлики в носиите както между тези на по-младите и по-възрастните, така и на тези с различен статут в обществото. Например на млади момичета и на вече омъжени.

Повсеместно се смята, че носиите са свързани с етнографските области, но искаме да наблегнем на научната основа. Показваме богатството на традиционната женска носия и как тя се променя с възрастта на жената.

По ред причини, мъжките носии не са представени в музейните експозиции. Мъжките носии изчезват преди 150 години и са по-малка част от етнографските изложби.

Ще имаме участници фолклорен колектив с автентични облекла. Важна е композицията, това е материална култура. Докато не се види и пипне, нищо не е. Колкото повече навлизаме, толкова повече нищо не знаем.

Традиционното облекло е знак. Всеки елемент значи нещо и трябва там да стои, за да ѝ се показва социалния статус. Облеклото се развива, в началото се добавят елементи, с възрастта се премахват. Пафтите в някои краища на България са подарък на малкия годеж. Децата не носят пафти. Накитите са за невестите и за тези, които са сгодени.

В шоплъка промяната се случва бързо, след като София вече става столица. Старите дрехи са неприемливи. Всекидневната употреба на носии отпада в 20-те - 30-те по селата. Чадърът се появява като важен нов елемент и подсказва материални възможности. Цялостно везаните ръкави се заменят от дантелата, която е купувана на пазара.

Тук-таме се смесват модерни дрехи с шевици. Днес ако хората с интерес се свържат с научните среди, ще им бъде полезно. Част от знанието вече липсва. Сега може да се видят безумни неща, шопска риза със северняшка пола. Няма понятие национална носия.

Колекционерите са източник на информация, студентите не винаги попадат на хора с познания. Днешните баби са получили знанието си в читалището. Но ние сме оптимисти."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20