Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските градове: умно, устойчиво и справедливо развитие

4
CITIES Торино
Снимка: Andrea Guermani

Пето издание на CITIES – форум за устойчиво градско развитие

Нови 120 милиона евро ще бъдат достъпни за иновативни градски решения през май:

Тази година голямото събитие събра представители на 130 градски представители – не само на столици, но и от малки и средни градове. Лайтмотивът на CITIES през 2023 е разширяването и обогатяването на устойчивото градско развитие така че никой да не изостава, независимо в коя част на ЕС се намира.

Форумът се провежда за пети път, като първите две издания са във Брюксел, а след това – в Ротердам и Порто. От 2020 има две нови, ярко изразени тенденции – зелената и дигиталната трансформация на градовете, теми, които бяха водещи по време на дискусиите в Торино.

Торино е бил избран за домакин сред 19 града, изявили желание да приемат CITIES. И това не е никак случайно – четвъртият по големина град в Италия и център на Пиемонт е наистина добър пример за ефективно и с визия използване на европейски средства и правилното им насочване и комбиниране с финансите на града. Център на Савойското кралство, след обединението на Италия през 1861, Торино е първата столица. В началото на 20 век обаче, градът е голям индустриален център и всичко е подчинено на продуктивността, дори разписанието на градските автобуси е било съобразено със смените във фабриките. Десетилетия по-късно, едно от големите предизвикателства е трансформирането и социализирането на огромните индустриални зони. Първите стъпки са правят в средата на 90-те, тогава идват и първите европейски средства за градско развитие и сега започват да се „берат плодовете“ от тяхното умно инвестиране.

В такава сграда се проведе и Форумът за градско развитие. OGR Torino е хъб за конференции, бизнес акселератор, там се организират събития от сферата на съвременното изкуство, концерти, академични срещи. Разположен на територия от 35 000 кв.м. с интегрирана железопътно хале, точно до Политехническия университет, OGR e едновременно модерна и запазила доброто от миналото по един красив и изчистен начин.

Един от ключовите моменти по време на Форума беше обявяването на новата Европейска градска инициатива (European Urban Initiative, EUI) със следните приоритети – увеличаване на иновациите и подобряване на качеството на инвестициите в градските зони.

Почти 72 процента от европейците живеят в градовете и техните околности и се борят с различни предизвикателства – подчерта Елиза Ферейра, еврокомисарят в сферата на сближаването и реформите, -  и те се борят с различни предизвикателства, сред които безработицата, миграцията, мръсния въздух, демографската криза. През последната година в рамките на кохезионната политика беше засилена подкрепата за градовете и поне 8 процента от Европейският фонд за регионално развитие ще бъдат насочени към градовете. Сега с тази нова инициатива градовете ще имат директен достъп до средства за умно, устойчиво и справедливо развитие“.

Една от новостите е фокусът върху обмена на капацитет и знания за устойчиво градско развитие. През май ще бъде обявен нов прием на предложения за подкрепа на градски иновации, като 120 милиона евро ще бъдат разпределени за развитието на зелени градове, устойчив туризъм и запазване на талантите по места. През настоящия програмен период (2021 – 27), бюджетът за надграждане на постигнатото в рамките на Urban Innnovative Actions е 450 милиона евро (в предния период 372 милиона бяха разпределени в подкрепа на 86 градски проекта).

Форумът беше открит от комисар Ферейра, кмета на Торино Стефано Русо и чешкия министър на регионалното развитие Иван Бартош. В рамките на два дни течаха различни дискусии и панели с кметове и градски лидери от Болоня, Хелсинки, Лион, Витория-Гастейц (столица на баските и една от предишните зелени столици на Европа), Турку, Корк, Лодз, Гданск и други, с добри примери как градовете да се трансформират и да станат не само по-зелени и по-умни, но и по-приемащи и никога изключващи, като гражданите бъдат въвлечени все по-активно в тези промени.

Новият Европейски Баухаус (NEB) с трите си стълба (устойчивост, естетика и включване) беше важна част от обсъжданията как да бъдат трансформирани градовете – самото заглавие на първия панел „Ще спаси ли красотата света“ е показателно. През юни ще бъдат обявени за трета поредна година 15-те носители на наградите на NEB от 1400 кандидатури, като всеки от тях ще получи по 30 000 евро.

Друга инициатива, обявена през този месец, е свързана с взаимодействието между Новия Европейски Баухаус и партньори от градските власти в Украйна, които да бъдат подпомогнати със знания и капацитет по линия на побратимените си градове (и не само), за да може след края на войната, градовете там да бъдат изградени в унисон с новите устойчиви градски тенденции в ЕС.

CITIES се организира от Главна дирекция „Регионално развитие“ на ЕК.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55