Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 80 години УАСГ подготвя архитекти и инженери за работа у нас и в чужбина

Университет по архитектура, строителство и геодезия
Снимка: Ани Петрова


Университетът за архитектура, строителство и геодезия се счита за основоположник на висшето техническо образование в България. В него са подготвени специалистите, които са построили практически всички жилищни, промишлени, хидротехнически обекти и транспортни съоръжения в страната и голям брой в чужбина.

УАСГ е на първо място в националния рейтинг на висшите училища, обучаващи в направление „Архитектура, строителство и геодезия”. Специалността “Архитектура” е призната официално от Министерството на културата и комуникациите във Франция и Кралския институт на британските архитекти RIBA.

УАСГ е подготвил повече от 5900 архитекти и 25 000 инженери от съществуването си до днес.

През юни предстои кандидатстудентската кампания, каза пред Радио София ректорът на УАСГ проф. Иван Марков.

„Изпитите за инженерните специалности са по математика, а за архитектурните – математика и рисуване. До края на юли записваме студентите“, уточни проф. Марков.

Той добави, че в университета се обучават около 3000 студенти, а най-желаната специалност е „Архитектура“, следвана от „Строителство на сгради и съоръжения“ и „Геодезия“. През миналата есен УАСГ е навършил 80 години от създаването си, каза още проф. Иван Марков.

Традиционно Студентският съвет към УАСГ организира 7 спортни турнира и изпраща делегати за международни състезания. Съветът организира и състезанието „Спагети бридж“, каза Амина Рамез от Студентския съвет към УАСГ.

„В състезанието „Спагети бридж“ правим мостове от спагети, като е разделено на три категории – авторски за дизайн, за най-добро копие на вече съществуващ мост и инженерен мост за изпитване, където идеята е като се направи моста само от спагети и лепило, той да бъде тестван до неговото пръсване“, обясни Амина Рамез.

Тя добави, че предстоят и „Годишните академични награди Хаус“.

„Правим ги всяка пролет. Това е представление, което изнасяме в аулата, което е игра на сцена. Винаги има сюжет, като в него са вкарани проблемите на студентите в нашия университет. По този начин успяваме да дадем гласност на нашите проблеми и желания“, обясни Амина Рамез.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Катя Христова: 75 години Европа е символ на свобода, демокрация и хуманизъм

75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..

публикувано на 09.05.25 в 16:16
Снимка: АП/БТА

Седмицата в САЩ: Първият американски папа, споразумение с Великобритания, оферта към нелегалните в страната

Първият американски папа бе избран вчера. Робърт Превост, който прие името Лъв 14-ти оглави над един милиард католици по света. Роденият в Чикаго 69-годишен Превост, се смята за реформатор като е работил много години в Перу. Новината в САЩ се прие с изненада, като наблюдатели преди това казаха, че е малко вероятно да се избере папа от Америка заради..

публикувано на 09.05.25 в 14:57

Група "Sunblinds" с концерт, дебют на нови сингли, предстоящ албум и участие на международна сцена

Група "Sunblinds" ще има концерт на 14 май. Групата е от новата вълна на indie rock музиката в България, изграждайки собствен почерк в творчеството си с преплитане на поп пънк елементи. Петър Тодоров - фронтмен на групата, Калоян Стоянов - китарист, и мениджърът на групата Боян Бояджиев (Пинтер), гостуваха в предаването “Радиокафе“, за да..

публикувано на 09.05.25 в 14:57

Многоликата Европа в българската литература

В Деня на Европа специалната тематична разходка , която ще води довечера писателката Йоанна Елми, е под наслов "Европа - мечта, Европа - хищница: многоликата Европа в българската литература" . Повод за наименованието е стихове на Александър Вутимски, в които личи противоречивостта в историята, в развитието и възприемането на Стария..

публикувано на 09.05.25 в 14:39
Лучо Корси, Габри Понте и Томи Кеш

Три песни възпяват Италия на "Евровизия" тази година

След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..

публикувано на 09.05.25 в 13:06

Над 9700 деца остават без място в детска градина и ясла в София

Общо 11 458 деца са класирани в детски градини, ясли и предучилищни групи в София. 9720 са неприетите деца. Това съобщи Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община, при обявяването на местата от първото класиране за прием в детските градини и ясли в София. Общо кандидатстващите деца са 23 679. 3200 са свободните места..

публикувано на 09.05.25 в 12:57

Задържаха избягал арестант в Перник

Арестант е избягал в Перник докато е бил конвоиран, но минути по-късно е задържан, потвърди регионалният говорител на МВР Венцислав Алексов.  24-годишен столичанин, за когото е имало данни, че е извършвал серия престъпления в Перник снощи е бил задържан на територията на Второ районно управление в кв. "Изток”. Проведени са процесуално-следствени..

публикувано на 09.05.25 в 11:56