Излезте навън. Свалете шапките, дебелите якета тип ескимос. Децата имат нужда да се разтоварят, да тичат, да играят, да се изразходват енергията си. Огледайте се и ако трябва почистете наоколо, за да бъде пролетта по-красива. Бъдете проактивни, оказвайте обществен натиск към хората с власт и влияние, за да се свърши повече работа.
Това са трите основни неща, с които след прекрачването в астрономическата пролет в Радио София дойде Мая Цанева, председател на Сдружение „Безопасни детски площадки“. Тя подчерта:
„Държавата ще си свърши работата, когато поискаме и когато ние, гражданите, бъдем двигателят на тази промяна.“
Цанева припомни, че по инициатива на сдружението в София беше поставено първото съоръжение „Шишеяд“ – в двора на 104-то основно училище „Захари Стоянов“. В столицата съоръженията – своеобразни кошчета за изхвърляне на пластмасови бутилки, вече са две.
Утре (22 март) в същото 104-то училище деца от няколко първи класа ще си направят градинка с билки и цветя. За целта ще се използват 24 непотребни автомобилни гуми, съобщи още Мая Цанева.
Пламена Николова от Националната мрежа за децата (НМД) пък разказа за т.нар. ръчкатор – онлайн интерактивна платформа, чрез която всеки може да „сръчка“ политиците, показвайки им, че трябва да се задействат по важни за децата теми.
Първият въпрос, за който се събират ръчкания (подкрепа, един вид гласуване), е финансирането на Центъра за безопасен интернет, който се грижи за защитата на децата от онлайн тормоз и насилие. На всеки 100 000 ръчкания от НМД ще изпращат отворени писма до съответните политици, министри, ръководители на институции.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..