"Ние като Иснтитут по метеорология и хидрология имаме отговорността да покриваме и дейностите, които са свързани с хидрологията в нашата страна. Колегите хидролози се грижат за това да наблюдават реките, да правят измервания и съответно прогнози за евентуални наводнения от различен характер. Самият 22 март е празник в Националния институт по метеорология и хидрология, но Денят на отворените врати ще е на 23 март, когато отбелязваме Световния ден на метеорологията", казва синоптикът, познат от ефира на БНР Анастасия Стойчева.
През 2023 г. се навършват 150 години от създаването на Международната метеорологична организация и това е повод нейният приемник Световната метеорологична организация да апелира за инициативи в цял свят, които да насочат вниманието върху развитието на метеорологията през годините. Във фокуса на юбилейното отразяване, което е планирано за през цялата година, ще бъдат постиженията от миналото, достигнатият напредък и потенциалът, заложен в бъдещето. Затова и мотото на Световния ден на метеорологията тази година е: "Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията".
"В деня на отворените врати колегите експерти, които се занимават с хидрология и метеорология, както и младите учени и пост докторанти ще имат организирана постерна сесия, в което ще могат да представят своите работи. Всеки, който има желание да посети и да зададе своите въпроси, да обсъди с колегите различни теми свързани, както с ходрологията, така и с метеорологията, с морската метеорология, с климата, с хидрогеологията, при нас има специалисти от всикчи тези области. Така че в програмата на 23 март от 10:00 сутринта до 17:00 вечерта имаме различни прояви. Самата програма е публикувана и на нашата страница", казва още Анастасия Стойчева.
В програмата има събития подходящи, както за деца, така и за възрастни, които се интересуват от метеорология и хидрология.
Повече за Световния ден на водата и за Световния ден на метеорологията чуйте в звуковия файл.
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..
Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология организира кампанията “Евромеланома 2025”. Евромеланома е паневропейска кампания като целта е да се осигури информация за всеки във връзка с профилактиката, ранната диагностика и лечението на рака на кожата. Кампанията ще включва и безплатни прегледи..
Петър Желев и Матей Христосков от Innerglow представиха пред Радио София новия си сингъл "Измислен човек“. Песента е колаборация със Свилен Ноев от група "Остава“. "Свилен е супер вдъхновяващ човек. Няма никаква цензура в каквато и ситуация да се намира, той си казва нещата както ги вижда. Това си е за уважение. Много бързо ни хрумна, че ще е..
Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина. В проекта, цитиран от БНР, се предлага..
В рамките на проект "Образователни мюзикъли: уроци с музика и стих" Театър-студио 4хС ще представи три музикално-сценични спектакъла, насочени към детската и младежката аудитория. Три м юзикъла с адаптация за незрящи ще представят класическата литература по нов начин. Проектът интегрира литературата, музиката и театралното изкуство, като..
"Джазът пее на български" Със задачата да докажат това са се заели четирима творци, които обичат и музиката и българските думи. Концертът на Марина Господинова – вокал, Антони Дончев – пиано, Венци Благоев – тромпет и Мария Донева – думи е на 16 май на столична сцена за изяви на живо. "Очакваме ви, за да отбележим заедно празника на..