Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 31 март

Платформата Sound in Picture отбелязва своите 5 години

За събитието разказа нейният основател Явор Зографски - SMYAH

Снимка: Фейсбук/Sound in Picture

Явор Зографски (SMYAH) се занимава с продуциране на музика от 15 години насам, а последните 3 от тях и преподава знанията си в Sound Ninja Music Academy.

В дискографията си има 3 EP-та и 2 албума, а третият му албум предстои да излезе края на април именно през Sound in Picture.

Вдъхновенията му идват от различни места и най-вече sound system културата, филмова музика и британската електронна сцена. 

Той е основател и главно движещо лице на проекта Sound in Picture, от чието създаване се навършват 5 години. Убеден е, че трябва да прави това, което му носи удоволствие, затова е успял да го превърне и в професия.

Петата годишнина на Sound in Picture, ще бъде отбелязана на 31 март 2023 г., когато публиката ще може да се срещне с него и да чуе музиката, която се представя чрез лейбъла. Ще могат да се видят и великолепни фотографии заснети от хора от цял свят, вдъхновени от тази музика.

Това предстоящо, вълнуващо събитие беше повод за гостуването на Явор Зографски SMYAH в "Добър вечер, София", където той разказа повече.

5 години изминаха доста бързо, казва продуцентът и споделя, че в последните една-две години, дистрибутирането на музика през лейбъла е доста сериозно.

Днес Sound in Picture комбинира в себе си и музикален лейбъл и списание за визуални изкуства.

"Обръщаме еднакво внимание и на двете страни от колаборацията, включваме името на фотографа в заглавието, наред с това на музиканта, и общо взето представяме цяла серия от 10-20 снимки, подобно на музикално видео, но в снимки“, твърди той и допълни:

"Вече издаваме само ЕP албуми – така изглежда по-спокойно, а може и да се разгърне повече история".

Важно е да споменем, че фотографът сам решава как да интерпретира музиката.

Явор разкри, как се е родила идеята за създаването на лейбъла, тръгнала имено от страстта му към фотографските списания.

"Имам страст да разглеждам фотографски списания онлайн, като през това време слушам музика – и си казах: защо снимките да не са направени специално за дадената музика така, че хората да се потопят едновременно в цяла аудио-визуална история".

Така сбъдва мечтата си да има лейбъл и "просто смесих тези 2 неща", отбеляза той.

Продуцентът разкри, че има амбиции Sound Picturе да се развива и в чужбина.

"Набелязал съм си Берлин като първи град, а в Англия – Бристол".

Сподели също, че следващата му цел е музиката, която издават да намери място в сериали, видеоигри и филми. От разговора с Явор Зографски ще научите още за хората с които работи и създава своята продукция.

"Също така стартирах и подкаст, където каня различни аудио и визуални артисти, както и предприемачи в сферата на изкуството. Засега имаме 2 епизода и хората могат да го следят в предпочитания за тях сайт от тук.", сподели още той.

Каква е концепцията на партито на Sound in Picture:

Освен самият Явор Зографски – SMYAH, ще участват:

Иван Шопов - добре познат по нашите ширини с множеството си превъплъщения - участва в над 250 музикални издания, сред които редица солови и колаборативни албуми. Това го превръща в една от водещите фигури на европейската електронна ъндърграунд сцена.

HORHE – инструменталист участвал в проекти като "Оратница" и "Тригайда".

 И Pharma – който лети от Австрия специално за събитието.

Чуйте още интересни подробности в разговора на Боян Бочев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15