На книжния пазар излезе „Господин Изразителен“ – книга, която обединява енергията на две силни творчески личности – полската писателка и носителка на Нобелова награда за литература за 2018 година, Олга Токарчук и художничката Йоанна Консехо, лауреат на специалната награда „Рагаци“ от Болоня, за да се превърне в едно полиграфическо бижу, с мощно въздействие върху всички сетива.
Тандемът Олга Токарчук – Йоанна Консехо е познат още и от философската притча „Изгубената душа“.
„Господин Изразителен“ ни отвежда в един въображаем свят, който обаче, много напомня на света от днес – азът, издигнат на пиедестал, лъскавата коруба на илюзията за щастие, плъзгането по повърхността.
Специални гости в „Добър вечер, София“ са редакторът на книгата – Невена Дишлиева - Кръстева и преводачът Крум Крумов. Те споделиха с какво тази книга е специална за всеки от тях.
„Нещата, които прави Олга, говорят на вътрешните нива на душата ми, затова, каквото и да направи, в какъвто и вид да избере да разкаже своята история, аз съм твърдо зад – бих го издала“ – категорична е редакторката Невена Дишлиева - Кръстева.
Пищните илюстрации и изключително премереният текст са за хора с усет към метафориката на визуалното, към която е добавена силата на иносказателното слово.
Специфични в книгата са освен илюстрациите, които “говорят“ и нямат нужда от превод, но и думите, защото „текстът е изключително кондензиран и това е добре да се има предвид, преди да седнеш да четеш. От друга страна, приключвайки книгата, ако усетиш „карфицата“ под нокътя си, значи си на добър път“, твърди преводачът Крум Крумов и допълва:
Всичко зависи от реакцията ти, докато я четеш и когато прочетеш последното изречение. Лично аз минах през цял спектър от емоции – докато я четях, после докато я превеждах, тя е един лакмус за мен“.
Сюжетът фантастичен и малко плашещ
„Господин Изразителен“ е модерен прочит на мита за Нарцис. Обладан от собствената си красота, отразена не във водите на езеро, а в очите на хилядите, милиони, жадно поглъщащи с очи всяко инфлуенсърско селфи, героят бавно губи своята идентичност.
Отчаяните му опити да запази избледняващата обич на публиката, правят „Господин Изразителен“ история за всички възрасти, включително за по-малките читатели, у които родителите биха искали да възпитат съзнателност към днешния забързан свят и ценностите в живота.
Живеем във време, в което насила се опитваме да свикнем с „новото нормално“ – че е здравословно да си правим селфита, от друга страна не е здравословно и ето, идва един такъв коректив, който според мен е много нужен и който тепърва ще се появява под формата на най-различни артистични изпълнения, било то от художници, писатели или музиканти, смята Крум Крумов.
Важно е да се казват и плашещите неща, за да не говорим само протоколно, твърди редакторът Невена Дишлиева-Кръстева.
Напоследък, хората са свикнали да си правят снимки пред разни забележителности и да демонстрират щастие, а Олга Токарчук точно това показва, че повърхността не е това, което е отдолу, и самата структура на книгата е такава – започва от леките детски рисунки и накрая стигаш до момент, в който осъзнаваш обезличаването, увредата и може би вече е късно, прави съпоставка редакторът.
Балансът е „в едно здравословно отношение към всичко“, допълва преводачът.
Чуйте още интересни аспекти от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..