Колкото и да не ни се вярва и да нямаме това усещане, българите живеят все по-добре и догонват средноевропейските доходи и стандарт на живот.
Това твърдят икономистите, опирайки се на свои данни и показатели.
Пред Радио София коментар направи Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика, позовавайки се на извършен анализ.
Според него, българите достигат 60% от доходите и стандарта на живот на средностатистическия европейски гражданин. Българската икономика догонва европейската с по 2% на година, въпреки кризите от последните три години.
Данни за 2022 г. показват, че покупателната способност на българите достигат 59% от средните нива за Европейския съюз (брутния вътрешен продукт на човек от населението по паритет на покупателна способност). В началото на новото хилядолетие сме били под 30%.
„Ако изключим негативните демографски процеси, това, че живеем по-добре, е видимо - говорим за големи периоди, не спрямо миналата година. Преди 2-3 десетилетия се коментираше къде да е първата линия на метрото, а днес обсъждаме дали да пускаме коли, които да замърсяват центъра на София - различно е. Но и днес негодуванието е нещо нормално - заради достъп до интернет и възможност за пътуване сега много лесно човек може да се сравни и с най-богатите градове в Европа“, изтъкна Ганев.
И подчерта: „Въпросът е как ще продължим напред. Защото сме достигнали историческия си максимум. След две десетилетия на растеж можем ли да направим трето десетилетие на растеж? Ако наистина достигнем около 70 или над 70% от средноевропейското равнище, тогава целият дебат за изостанала страна ще се промени“.
Все пак икономистът обясни, че ако просто догониш някой по БВП, не значи, че живееш като него – добре и богато. Защото години преди това той е имал по-добра производителност и по-висока заплата. През това време, докато сме настигали, европеецът е почивал по-качествено, купувал и карал е хубави коли, инвестирал е повече в образование. Затова е важно не просто да ги достигнем или да ги приближим, а да задържим нивото за дълъг период от време.
„Всъщност София е на 100% от средноевропейското ниво, но в сравнение не с Париж, а с някакъв град в Словакия или в Полша, по този показател, по който държавата е на 59 60%“, коментира още Ганев.
Той обаче подчерта, че в политическа криза – когато нямаме правителство, нямаме бюджет, догонването на средноевропейския стандарт на живот може да се забави. Освен това произвеждането на негативни новини – корупция, политическа криза, инфлация, за еврозоната и за Шенген, кара инвеститорите да губят доверие по отношение на нашата икономика.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...