Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Ганев: Достигнахме историческия си максимум в близостта до средноевропейския стандарт на живот

Петър Ганев

Колкото и да не ни се вярва и да нямаме това усещане, българите живеят все по-добре и догонват средноевропейските доходи и стандарт на живот.

Това твърдят икономистите, опирайки се на свои данни и показатели.

Пред Радио София коментар направи Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика, позовавайки се на извършен анализ.

Според него,  българите достигат 60% от доходите и стандарта на живот на средностатистическия европейски гражданин. Българската икономика догонва европейската с по 2% на година, въпреки кризите от последните три години.

Данни за 2022 г. показват, че покупателната способност на българите достигат 59% от средните нива за Европейския съюз (брутния вътрешен продукт на човек от населението по паритет на покупателна способност). В началото на новото хилядолетие сме били под 30%.

„Ако изключим негативните демографски процеси, това, че живеем по-добре, е видимо - говорим за големи периоди, не спрямо миналата година. Преди 2-3 десетилетия се коментираше къде да е първата линия на метрото, а днес обсъждаме дали да пускаме коли, които да замърсяват центъра на София - различно е. Но и днес негодуванието е нещо нормално - заради достъп до интернет и възможност за пътуване сега много лесно човек може да се сравни и с най-богатите градове в Европа“, изтъкна Ганев.

И подчерта: „Въпросът е как ще продължим напред. Защото сме достигнали историческия си максимум. След две десетилетия на растеж можем ли да направим трето десетилетие на растеж? Ако наистина достигнем около 70 или над 70% от средноевропейското равнище, тогава целият дебат за изостанала страна ще се промени“.

Все пак икономистът обясни, че ако просто догониш някой по БВП, не значи, че живееш като него – добре и богато. Защото години преди това той е имал по-добра производителност и по-висока заплата. През това време, докато сме настигали, европеецът е почивал по-качествено, купувал и карал е хубави коли, инвестирал е повече в образование. Затова е важно не просто да ги достигнем или да ги приближим, а да задържим нивото за дълъг период от време.

„Всъщност София е на 100% от средноевропейското ниво, но в сравнение не с Париж, а с някакъв град в Словакия или в Полша, по този показател, по който държавата е на 59 60%“, коментира още Ганев.

Той обаче подчерта, че в политическа криза – когато нямаме правителство, нямаме бюджет, догонването на средноевропейския стандарт на живот може да се забави. Освен това произвеждането на негативни новини – корупция, политическа криза, инфлация, за еврозоната и за Шенген, кара инвеститорите да губят доверие по отношение на нашата икономика.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05