Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартират годишните награди "Златна ябълка"

Снимка: Fb/ Национална мрежа за децата

Националната мрежа за децата (НМД) обяви началото на номинациите за 13-те годишни награди "Златна ябълка", които се връчват за принос към благосъстоянието на децата и семействата у нас. Антоанета Баева, част от екипа на Национална мрежа за децата разказа подробности пред Радио София. По думите й всеки желаещ може да предложи участници на сайта на конкурса, а номинациите са в 7 категории.

"Любопитен и малко тъжен факт е, че от три години няма номинация за болница, което потвърждава факта, че е необходимо сериозно подобряване на здравните грижи за децата в България. Номинациите са отворени до 24 април, след което започва онлайн гласуване от широката публика, като тук вече определянето на наградите в повечето категории е комбинирано - с жури и гласовете на публиката", поясни Баева.

Тя отбеляза, че в последно време хората стават все по-чувствителни по темите свързани с правата на децата. Миналата година в категория "детска организация" победител е била Фондация "За доброто", която обединява хиляди доброволци и дарители от страната и чужбина, а в категория "училище" е спечелило СУ "П. Р. Славейков" гр. Кърджали.

"Организацията Националната мрежа за децата е огромна мрежа от над 120 граждански организации от цялата страна, които се занимават с темите за децата и семейството. Това е една стабилна организация, която много последователно в годините следи работата на управляващите и на институциите. Тя играе ролята на корекция на слабите моменти в законодателството. Развитието на детските политики е много динамично и като цяло може да се каже, че в моменти на кризи, като момента, в който се намираме сега те остават малко на заден план. И точно тук е нашата роля непрекъснато да фокусираме общественото внимание върху темите за децата и семейството, и да изискваме от политиците и институциите да изпълняват своя ангажимент към децата", отбеляза Баева.

Тя сподели, че диалогът с министерствата се развива през годините с положителен знак. По думите й интересна тема, която се застъпва е тази, че трябва да бъде заменен медицинският модел на грижа в детските ясли с по-съвременен, в който фокусът не е толкова върху физиологичните нужди на децата, а по-скоро да се развиват техните когнитивни, емоционални и социални способности. За целта е не обходимо с тях да работят педагози.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53