Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентки по политология: Партиите трябва да си говорят! Това не е пожелание, а необходимост

Какво очакват младите хора у нас след петите предсрочни парламентарни избори за последните 2 години?

Изморени ли са избирателите и политиците от този своеобразен маратон от кризи и вотове? Какво е усещането у българите? Какво бъдеще за страната вещаят политическите процеси и тенденции?

Над тези и други въпроси в студиото на Радио София разсъждават и отговарят Вангелия Чорбаджийска от Студентския клуб на политолога към СУ „Св. Кл. Охридски“ и студентите в специалност „Политология“ в НБУ Ния Пантева и Йоанна Ненчева.

Според тях присъщо на демокрацията е да има плурализъм и това у нас трябва да остане като възможности и идеи.

Хората се умориха от избори, но то пролича и при политиците.

Много от младите хора, завърнали се от чужбина, искат да са активни и да дадат на родината си от това, което са научили, но не чуха това, което очакваха от политиците, за да се мотивират допълнително от хората с власт.

Колкото до предизборната кампания, студентките смятат, че този път тя се основаваше на маркетинг, не на идеи, имаше коалиции, но не и дух, обстоятелствата не се промениха. Нямаме нужда от разделителни линии, но партиите ги чертаеха, за по-емоционално достигане до своя електорат.

Ако приемем, че двете коалиции с най-голяма електорална подкрепа, са антиподи, омагьосаният кръг ще остане и след 2 април, и пак ще се ходи на избори.

За да се излезе от тази политическа криза, партиите трябва да си говорят. Това вече е по-скоро необходимост, отколкото пожелание. Не може да се говори, че България е в безпътица, защото е ясно - Евроатлантизмът е пътят, коментираха младите хора.

Те изтъкнаха, че има някои политически аспекти, по които трябва да се усъвършенства българското образование.
Необходимо е и да се стимулира гражданската активност.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02