С помощта на наблюдателите и последвала реакция на РИК в редица секции бе преустановено приемането на гласуване на хора със счупени лични карти. След сигнал за възможно заснемане на вота в тайната стаичка, комисията в една от рисковите секции единодушно прие да свали парапета по-ниско, така че заснемането да се предотврати. Други констатирани проблемни практики с изборния процес са масовото наличие на тъмна стаичка вместо параван, извозване на гласоподаватели, както и гласуване вместо избирателя от страна на член на СИК. Подробности пред Радио София разказа Марио Русинов от Антикорупционен фонд.
Той сподели, че от една страна процесът е бил безумно сложен и е довел до редица грешки:
"В Пернишко имаме сериозни подозрения, че наши наблюдатели са видяли признаци на контролиран и купен вот. Например също видяяхме в Ихтиман традиционен тартор, който по принцип е главно действащо лице и има различни публикации, които го свързват с купуване и продаване на гласове как е постоянно в секциите. Гледа кой е гласувал, установява контакт с гласоподавателите и след това оказва натиск върху членовете на секционно избирателната комисия да отчитат по един или друг начин бюлетини въпреки, че те не отговарят за действителни по правилата в Изборния кодекс и методическите указания".
Русинов посочи, че освен това са постъпили сигнали за раздаване на храна в замяна на гласуване за дадена партия, както и извозване на гласоподаватели от местната администрация. Освен това каза, че вината е на няколко нива - промяна на изборния кодекс, редица недомислици свързани с протокола, както и отговорността на самите партии за членовете на секционните избирателни комисии, които е трябвало да доведат подготвени хора с нужните компетенции.
"Оказа се, че много масово преди изборния ден членове на СИК са се отказали да участват и е трябвало местата им да бъдат заети от техните резерви. Което доведе до това, че в нашите секции, които не претендираме да са представителна извадка, но все пак показват някаква тенденция, едва 50% от членовете на СИК са били обучени присъствено, а 20% не са преминали каквото и да е обучение. Това само по себе си също е предпоставка за грешки", каза Русинов и допълни, че след подадени сигнали към РИК и МВР е имало реакция от страна на институциите.
Относно "рисковите секции" Русинов каза, че картата на България е доста изпъстрена от тях, като не може да се каже къде има съсредоточаване. По думите му най-много нарушения се случват в малките населени места, където икономическият статус и образоваността са ниски, което прави хората зависими от такъв тип контролиран вот. Освен това той посочи като най-проблематични многомандатните избирателни райони Благоевград, Пазарджик, Сливен, Бургас и Варна.
Относно слагането на паравани за предотвратяване на снимането на бюлетини Русинов коментира:
"ЦИК даде администрирането на този въпрос с параваните на общините, те за вземат решение дали да са паравани и дали да са тъмни стаички. Резултатът е масово тъмни стаички. Тоест, обезсмисля се Изборният кодекс в тази му част с този нов текст. От друга страна има по-редки методи за контрол и те са "индианската нишка", която в момента доста трудно се осъществява и дори е невъзможно, но преди беше особено актуална. Даже колегите ни от Балканите наричат тази техника "български влак". В началото на деня се изнасят две бюлетини от изборното помещение, като идеята е, че се дава на първия избирател попълнена. Той влиза, гласува с попълнената, но взема от секцията нова, непопълнена и съответно вади нея. Това се повтаря и така се подсигурява, е избирателят винаги ще гласува по начина, по който дилърът на гласове иска".
Русинов сподели, че над 43% от поставените камери са имали проблеми, но видеонаблюдението е една крачка напред, като грешките тепърва ще се изчистват. Той подчерта, че протоколите трябва да бъдат опростени, както да бъде провеждано подробно обучение на членовете на СИК с форма на изпит.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..
Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна..
Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..
"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..
Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..