Изводите от изборите – тема, която ще вълнува още дълго. В деня след парламентарния вот тя задвижи и разговорите в "Късното шоу" на Радио София. В първата част на предаването гости бяха Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, и Александър Танев, който има българо-руска идентичност и се определя като "бягащ от режима в Русия".
"Горе-долу ясно беше, че ще има някакъв паритет", каза Станкушев и посочи като изненада прескачането на 4-процентната бариера от партия "Има такъв народ".
Танев пък обърна внимание върху повишения резултат на партия "Възраждане". От разговора ще разберете защо според двамата събеседници това е притеснително. Ще научите и какво е според тях влиянието на руския президент Владимир Путин върху изборите в България.
"Ситуацията в Русия стана катастрофична", сподели Танев в този контекст и разказа за участието си в антивоенните протести в Москва. От впечатляващата му лична история ще добиете ясна представа каква цена плащат руските граждани и въобще всички, които активно се противопоставят на агресивната политика, водена от Путин.
По темата за изборите се включи и журналистката Елена Кръстева. Тя предположи, че това няма да бъде последният парламентарен вот за годината. "Резултатът пак няма да е по-различен, защото разделението в обществото е много ясно очертано", каза тя.
Има ли решение на проблема с общественото разделение, за каква България гласуваха хората, както и още любопитни аспекти на изборната тема – чуйте:
Във втората част на предаването на фокус е книгата "И Чапа създаде света. Истории за хора и статуи". Авторката Елена Кръстева разказва откъде идва идеята за книга, посветена на големия български скулптор Георги Чапкънов.
В богатото на снимки и истории издание освен с Чапа читателите ще се срещнат и с други значими фигури от света на изкуството: Константин Кисимов, Йордан Радичков, Радой Ралин, Федерико Фелини и много други. Книгата е и подходящо допълнение към изложбата в Националната художествена галерия "Чапкънов. Алхимикът". Експозицията ще може да се разгледа до средата на май.
Третата част на предаването е посветена на разговор с Николо Коцев. Заедно с група "Кикимора" той стана победител в конкурса на БНР за нова българска поп и рок музика "Пролет". В резултат музикантите получиха възможността да създадат цикъла от песни "Омаята Любов" заедно със Симфоничния оркестър на общественото радио.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..