По думите на Ангелова проектът е бил планиран за началото на април, но поради времето е отложен за след великденските празници.
"Нашата практика се фокусира върху НПО сектора, а самият генезис на графити културата подсказва за една субкултура, така че не е като да сме ги търсили в гугъл. Обикновено се базираме на добрите практики и на добилите все повече популярност хубави и изящни графити, които красят стените на нашия град", отбеляза Божилов.
"Съвместно с районната администрация решихме, че това ще е прекрасно продължение на нашия проект "Графопост", с който ние стартирахме като организация през 2017 година. Сега ще правим десето издание на този проект и от миналата година го реализираме под наслов "Графопост квартали". И тук пасва много добре на идеята ни да изведем стенописното изкуство извън центъра на София в кварталите, в междублоковите пространства, така че то да бъде по-близо до хората", сподели Ангелова. Тя допълни, че по проекта ще работи и графити художникът JahOne, който съчетава ярки цветове с традиционни български елементи.
Относно ремонтирането на детската площадка Божилов каза:
"Видя ни се добра идея да направим една синергия, една транслация от миналото към настоящето, защото имаме модерни детски съоръжения, но същевременно запазихме и старите, тъй наречени "соц съоръжения", които реновирахме. Бяха закарани в специална фабрика, където им бяха свалени всичките ръжди и предишни слоеве боя. Те са абсолютно реновирани, сега са с ударопоглъщаща настилка, както е по изисквания. Монтирахме и един фитнес на открито".
Бюджетът по програма "Зелена София", която е за облагородяване на градинки, пейки и публични пространства около блоковете не е достатъчен и много хора не успяват да бъдат класирани. Божилов поясни, че програмата касае цяла София и районите са органите, които приемат заявленията. По думите му хубавото е, че дори неодобрените кандидати са вдъхновени от това, което са намислили и го осъществяват със собствени средства.
От Читалище "Тротоара 2020" развиват своята дейност по модерен и достъпен за младите хора начин. Те са се свързали с Димитър Божилов и след обсъждане им е било предоставено за ползване бившето бюро по труда в район "Триадица". Сградата има нужда от ремонт и на сайта на читалището се набират средства за нейното реновиране.
Един от инфраструктурните проекти, който предстои да бъде завършен е продължението на бул. "Тодор Каблешков". Божилов сподели, че всичко е свършено по отношение на проектирането и избора на изпълнител, като по-тежката част е минала. Но за съжаление има един доста стар проблем - два имота, които попадат в трасето на булеварда:
"Аз съм сигурен, че обединени с усилията на Столична община ще намерим изход от тази ситуация, тъй като наистина буквално сме на старт. За мен самото обособяване на платната е трасето на булеварда, което трябва да се появи, но много по-важно да се появи трамвая, който ще върви между тях, за да свалим хората от автомобилите. Първо се правят трасетата за автомобили като по-лесни и по-важни, защото автомобилният превоз е един от основните начини за придвижване, поне в нашата реалност".
По думите му трамваят ще облекчи много по този вътрешен ринг, ще свърже два основни булеварда - бул. "Черни връх" и бул. "България" и съвсем скоро ще бъде намерено решение за това. Относно подлезите Божилов сподели, че не се предвиждат инфраструктурни съоръжения от този тип, тъй като това са новите европейски тенденции.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..