Дори и да нямаше ковид пандемия през последните 3 години, кризата с кадрите в здравеопазването пак щеше да е остра. Каквито и инвестиции да правим в този сектор, ако няма лекари и медицински сестри, апаратурата в лечебните заведения няма да може да изпълнява предназначението си.
Това посочи пред Радио София председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров в Световния ден на здравето и на работещите в здравеопазването.
СЗО също обръща внимание на този проблем, който е валиден за цялата планета.
Доста голяма част от медиците заминават в чужбина да работят, а „производството“ на медицински сестри и лекари не е такова, каквото беше преди време, трудно е да се запълнят дефицитите със завършващите от последните випуски, допълни д-р Маджаров.
Според него са нужни нови програми, с които да се стимулират университетите, а и самите специалисти.
Решението е възможно, когато проблемът се осъзнае като важен и за националната сигурност. Дотогава като най-бедна страна в ЕС е нормално висококвалифицирани кадри да търсят по-добра реализация зад граница.
„Както и други сектори, и ние сме жертва на политическата нестабилност. А трябва да се има предвид, че здравеопазването е консервативна система - ако сега се вземат мерки, резултатите ще се почувстват след 5-10 години“, допълни председателят на БЛС.
Може би най-тревожно е положението при общопрактикуващите лекари. Ако в началото на здравната реформа те са били 4700, днес са вече около 3600 за цялата страна и много от тях за в напреднала възраст.
Разговорите по Националния рамков договор на ниво експерти са приключили, съобщи още д-р Маджаров. В понеделник (10 април) ще има първа среща между и.д. управител на НЗОК и ръководството на БЛС по цени и обеми дейности.
Лекарски събор ще има на 3 юни.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..