Политическата ситуация напомня последните избори от 2022 г. Тогава още в изборната нощ разделителните линии бяха разчертани. Сега нещата се изясняват с известно закъснение, като че се анализират бъдещите ходове, но червените линии продължават да стоят. Сега обаче, заради първото място по избиратели Бойко Борисов поема ролята на инициатор, който е готов и на компромиси за това, да има управление.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът Светлин Тачев от „Галъп интернешънъл болкан“.
От гледна точка на стабилност, възможността за коалиция или програмно правителство от двете формациите на първите места, е най-логична.
„Продължаваме промяната-Демократична България“ обаче са втори, не са в изгодна позиция да подкрепят първия (ГЕРБ-СДС). От друга страна, ако Борисов и ГЕРБ направят опит за експертно правителство в Народното събрание, то може да получи подкрепа - примерно от БСП и от ДПС, но подобна коалиция не съм сигурен дали ще бъде силно устойчива. От БСП могат да си вкарат автогол, защото все пак БСП и ГЕРБ бяха основни политически опоненти в рамките на близо едно десетилетие. Може да се случи и друго – ПП-ДБ да се мобилизират при всяка грешна стъпка на това правителство и да наблюдаваме ситуацията примерно от 2014 година и правителството Орешарски“, отбеляза Тачев.
Според него, от втория мандат отново може да се окаже правителство на малцинството. Дори и да бъде подкрепен проектокабинет, ГЕРБ по всяко време може да бламира това, което ПП-ДБ биха искали да наложат като политика.
Изобщо дестабилизацията в страната се дължи на факта, че предстоят местни избори през есента. След тях ситуацията ще се стабилизира. Дотогава партиите и коалициите ще гледат да не правят грешки, да мобилизират достатъчно поддръжниците си за атака в битката между статукво и промяна, между старата партия ГЕРБ и новата формация ПП-ДБ.
Тази битка ще се води най-силно в столицата. Победата за София е особено важна и символна. Затова в ГЕРБ подновяват стари кадри, а другите търсят ярки лица, които да могат да са сериозни опоненти.
След високите резултати на изборите, партия „Възраждане“ вече е алтернатива на първите две формации, отбеляза още Тачев. И акцентира:
"Ние сме парламентарна демокрация и се нуждаем от действащо Народно събрание, както от редовен кабинет. Вече близо 2 години живеем на половин оборот с управление на служебно правителство без парламент. Това естествено повдига въпроси и поставя под съмнение изобщо парламентарната демокрация, започват да се чуват гласове, за промяна на системата.
Българските избиратели са стигнали дотам, че желанието за промяна се смесва с недоволство от системата. А проблемът не е в нея, а в самите политици и в начина, по който те комуникират помежду си."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...