Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Късното шоу

Александра Алгафари - Психология на лидерството

Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

Снимка: Личен архив

„Не се раждаме лидери, ние се раждаме с потребността да принадлежим“, категорична е Александра Алгафари, с която в късните часове на Късното шоу  разнищваме психологията на лидерството. Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

„Лидерството се заражда като умение, като качества, във възрастта в която започваме да ставаме все по-социализирани“, допълва психологът. Тя уточни, че началната му проява може да е между 2-4 годишна възраст, когато детето общува с други деца, но лидер  се става, а не е нещо, което ни е дадено свише. 

Алгафари  направи съпоставка  с авторитета, който в никакъв случай не е универсален. Може да си авторитет в дадена област, но не във всяка област, изтъкна тя. И допълни:

„Лидерът е този, който стърчи, вижда се повече отдалече и ние насочваме вниманието си към него – какъв трябва  или не трябва да  бъде. 
Но забравяме…тълпата. Забравяме групата от хора, която той предвожда.

И по-скоро тук не гледаме профила на лидера, а профила на човека от отбора, от народа, тълпата“. Всеки народ си има манталитет и съответно  характер, който е преобладаващ, твърди психологът. 
.
Според нея, типичен за българина е този, който има проблем със заявяването,  с леко мазохистичен привкус. „Това значи,  по-склонен да премълчавам, да задържам, когато нещо не ми е ок, да ми е трудно да си го кажа по един здрав начин“, поясни тя.

Такива хора докато са пораствали са били под давлението на властни възрастни с отношение – „Ще  правиш това, което кажа аз“, а ако сме израснали по този начин, впоследствие хем си търсим подобни авторитети и лидери, хем не можем да ги понасяме, разкри още психологът.

Лидерството като концепция предполага, че лидерът води, той е водач.

Добре е да се научим да бъдем спокойни в това да сме последователи, да ни е ок когато сме в позицията по отдолу. 
На първо място лидерството е,  да си казваме това, което ни е най-трудно: „Как аз себе си да изводя“,  Това се случва през поведението ни и се нарича отстояване, посочи още Александра Алгафари. 

Ако можем да заявим себе си по кротък и  спокоен начин, след това идва смиренето, доверието, да се отпуснеш..

"Като знам, че мога да разчитам на собствените си сили, мога да се доверя на чужди ръце  да вървя след някого, да се доверя..За да го мога това истински, трябва да съм се научила, че мога да разчитам на собствената си сила, че ако ме изпусне този, който ме държи съм достатъчно силна да се изправя отново", илюстрира експертът.

Добрият лидер не е звездата, която трябва да блести, той е "спойката" между хората, които води. Лидерът трябва да може да управлява отношения, подчерта психологът.

В разговора ще чуете: Нужно ли е да превъзпитаме възприятията си спрямо авторитетите, как би могла да се осъществи тази промяна и трудна ли е тя, каква е ролята на презпоколенческата травма и още интелесни детайли по темата.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02