На Цветница - седмица преди Великден, гостуваме на район Банкя - Столична община. В трепетно очакване на Великден, повече за традициите и обичаите, свързани с Лазаровден и Цветница, от отец Василий Топузлиев от Банкя:
"Св.Лазар е приятелят Божий, само него той така нарича и по име. След няколкогодишни сериозни усилия, това е само началото. Надяваме се да стане център на местната духовна общност.
Цветница е по-народностното понятие за Вход Господен в Йерусалим. Освещаваме върбови клонки. Дните до Възкресение са Страстната седмица, страст значи мъчение. Народът има нужда от своите духовни пастори, и тогава и сега."
Ще научим и за новия параклис в кв. Михайлово. Гостува Нина Иванова - жената, благодарение на която вече отвори врати храмът Свети Лазар в кв. Михайлово - район Банкя:
"Много съм щастлива, осъществих моя мечта и идея. Човек трябва да вярва в доброто, за да постигне мечтите. Идеята се роди към 2000 г., в кв. Михайлово нямаше храм. Искам да благодаря на район Банкя, на Рангел Марков, Ана Стойкова, Милена Будинова, Пламен Симеонов и на многото дарители, те дадоха и физически труд в построяването му.
В българина продължават да съществуват вярата и духовността. Живущите в кв.Михайлово имаха нужда от такъв храм. Ас съм за възстановяването на вероучението като предмет в училищата, то крепи нашия дух и възпитава положителни качества. Децата трябва да израстват с вяра в духовното и доброто.
В Банкя се отбелязват различни традиции, духовни празници. Спазваме постите, ходим на църква и запалваме свещ за здраве. Благодаря от името на църковното настоятелство на Роберт Цанев, който изгради иконостаса и на Атанас Атанасов за иконоизписването. Получи се прекрасно място, усеща се светлина и положителна енергия."
С Пламен Симеонов - доскорошен зам. кмет на район Банкя говорим за религиозния туризъм и предлагаме един неделен празничен маршрут:
"Маршрутът е до Дивотинския манастир. Там на Петдесетница има голям празник. Новият храм в кв.Михайлово е по маршрута, може да се тръгне от централната църква в Банкя "Св.св. Кирик и Юлита". Тръгва се по Пътеката на здравето, минава се покрай "Св.Лазар", върви се по ул.Китка и след 35 минути сте на Дивотинския манастир. Течението носи 10% повече кислород, всяко вдишване е здраве.
Трябва да се знаят празниците и ритуалите, да се знае езика на тялото като се влиза в църква. Ние не сме учили вероучение и ни липсват тези познания. Вярвам в силата на религията, но държанието ми в църква не е много както трябва."
Проф. Лазар Копринаров е философ и дипломат. Темата ни е за смъртта и възкресението, за образа на Свети Лазар във философски аспект и за пролетта и възраждането на новото:
"Отнасям се с голяма почит към Лазаровден. Името ми е като асансьор на времето, корени, които ме свързват с дядо ми. Лазар идва от Божията помощ. Знанието за смъртта и желанието да не идва скоро, е част от двойнствеността. Лазаровден и Цветница са възкресение на природата, най-вълнуващ е птичият концерт. Възстановява се великолепието на природата. Тя е неуморима.
Св.Лазар е евангелски сюжет. Лазар е съхранил връзката с Божия свят. Възкресяването на Лазар е буквалната причина за преследването на Исус Христос. Светската власт се страхува от духовната. Разпятието е тяхната идея, на фарисеите, че духовната може да бъде унищожена. Но никаква светска власт не може да унищожи силата на духа. Четвъртата власт е между светската и духовната."
Рангел Марков е кмет на район Банкя, Зам. председател на УС на Българската федерация по тенис:
Опитваме се районът да се развива като утвърден национален и международен курорт. Ние сме близко до големия град, но тук битува дух на курортно място, опитваме се да го запазим и развием в епохата на урбанизация. Като идват тук, хората трябва да имат усещане за природа, за релакс.
Най-важното нещо, което ни костваше 12-13 годишен труд, бе банята в Банкя - символът на нашия град. Градът се формира около нея. Минахме целия път от нулата, под нулата. Имахме късмет да намерим средства и да направим реставрация, от септември банята може да се ползва. Успяхме да оправим и двата пътя към Дивотинския и до Клисурския манастири. Много различни, интересни и свети места, има и туристически пътеки до тях.
Добавихме още 240 места за безплатно паркиране. Тук ценното е да можеш да се разходиш. Предстои ни следващия етап от водния цикъл - двайсетина км, ще станем отново строителна площадка, моля за разбиране. Имаме и проект за стадион. До 1999 имахме спортно-възстановителен център, който бе разрушен до основи. Банкя е единственото място с футболен отбор без стадион.
Работим по два социални проекта - "личен асистент" и "топъл обяд". Работим и с ЦС ТПК - вече две години правим Коопфест. Имаме и Клуб на дълголетника. След определена възраст социалните контакти ти държат духа здрав."
Арх. Цветанка Разсолкова или трябва ли да бъде вярващ един архитект, който строи църкви:
"Най-ценното са хората. В миналото, когато предците ни са строели храмове, благодатта извира отвсякъде. Храмът трябва да внушава православно-молитвено настроение. Личи си дали архитектът му е вцърковен. Клисурският манастир е една от големите ми любови. В началото беше разграден двор, нямаше нов храм. Най-напред направихме навес за поклонници, ограда, камбанария и реконструирахме стария храм. Сега като застана пред новия храм си казвам, че не съм го правила аз.
Има значение благодатта на Светия Дух. Имам усещане, че хората стават по-отворени, по-духовни. Ако си богат материално, а в сърцето си нямаш любов, няма как да построиш къщата."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..