Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли му на район "Красно село" кмет?

Снимка: Радио София

На трето поредно заседание, общинските съветници не могат да се обединят около единна кандидатура за и. д. кмет на район "Красно село". Защо се разминават позициите на отделните политически сили, представени в местния парламент? Подробности разказаха Карлос Контрера, Николай Николов и Прошко Прошков. Според Контрера Грети Стефанова е най-удачният кандидат за длъжността, тъй като е била зам.-кмет на този район преди години и се ползва с доверие на своята политическа сила.

"Призовах и в зала, разбира се и на Председателски съвет да проявим малко разум и да се обединим, ако не от конкретната предложена от мен кандидатура, то около друга. Видяхте, че поради отсъствие на общински съветници БСП и ДБ блокираха избора на кмет на района. Продължава това състояние на безвремие и политическа безпътица и не е ясно кой носи отговорност за едно или друго действие в района в момента. Това за мен е срамна ситуация за общинския съвет", коментира Контрера.

Относно останалите кандидати Николай Николов сподели:

"Виждаме, че колегите си държат на общински съветник Борис Милчов, това са от ДБ. От БСП държим на моята кандидатура и сега новата изненада - на арх. Румен Русев, който дойде по време на обсъжданията в зала, и който за един глас не успя да мине за самото гласуване по същество в дневния ред. Предполагам, че на другата сесия, която ще е през  този месец ще бъдат тези три кандидатури".

Прошко Прошков отбеляза:

"Става дума мандатът да се довърши за няколко месеца. Може би никой от нас като политически групи не заслужава да поеме управлението в момента, защото и тези дебати подсказват, че всъщност не водим до прагматично реално решение. От години не се случи нищо в Красно село. Една поръчка за асфалтиране не се проведе, една дупка не се запълни, една трева не беше окосена. Блокира се обслужването на гражданите, на бизнеса в района и той не функционира".

По темата коментар направи и един от активните граждани в района Любомир Богданов, жител на ж.к."Лагера". По думите му политическата криза, която е на национално ниво започва да се пренася и на общинско:

"Всяка група със всяка не си говори и накрая не стигат до никакво заключение. Това, което не се случва е по-притеснителното. Имайки предвид, че сега пак започва сезонът на косенето, нещо толкова елементарно ние не знаем дали някой ще го свърши. Миналата година сами бяхме взели косачките и изчистихме около градинките и около детските площадки. Тревата беше станала над половин метър. Лека полека ние сме готови вече да продължим и самостоятелно като паралелна община ако се наложи. Аз като председател на най-голямото гражданско сдружение в район "Красно село", апелирам към общинските съветници да вземат решение и да изберат кмет, който да управлява".

Той добави още:

"Имам чувството, че тези хора в общинския съвет с изключение може би на един двама, които наистина се стараят нещо да се случи, опитват се да помогнат и да дадат решения, другите ни виждат по-скоро като някакво стадо, което чака изборите, за да изберем някой друг. Ние от две години ги молим за чешма, входирали сме подписките, всичко е изработено и няма кой да я постави. Аз ще отида да я поставя и ще ме глобят, а да не говорим за осветлението, което няколко пъти е обсъждано".

Богданов отбеляза, че политическата криза ще даде своето отражение и върху следващото поколение и изрази надежда, че хората ще го разберат.



Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15