Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Попиванов: Дано очакванията на хората направят политиците по-отговорни

Снимка: БТА

На 12 април 2023 г. 49-ото Народно събрание започна работа. Има ли надежда и какви са знаците, които може да даде първото заседание – пред Радио София коментар направи политологът Борис Попиванов от катедра "Политология" към СУ "Св. Климент Охридски". 

Той отбеляза, че е много важно да продължим със своите очаквания, защото не само в България, но и навсякъде по света политиците се чувстват най-комфортно, когато гражданското общество няма очаквания към тях. Това им дава възможност да правят каквото те искат без да носят отговорност към обществото.

"Важно е да продължим да очакваме от новоизбраните народни представители в новия парламент онова, което очаквахме от предишните парламенти. Една политическа стабилизация и редовно правителство, което по някакъв начин да зададе някаква перспектива, стабилизация и предвидимост не само на политическия процес, но и на икономиката и обществото", посочи той.

По думите му това, което е най-тежко в България е не толкова наличието на безвластие, колкото това, че хората, бизнесът и инвеститорите имат желанието да видят в рамките на години напред някаква стабилност. Това би им дало възможност те да правят по-дългосрочни планове и по-ясни заявки, за да следват по-амбициозни цели.

"В първия ден народните представители показват едно наистина умерено поведение, с което искат да покажат на обществото, че са в състояние да носят отговорност и че възприемат сериозно задачите, пред които са изправени. Нашата надежда е, това да не бъде само привидно, а да се окаже едно последователно поведение. Не мога да кажа дали са правени сондажи, но много ми се иска да са правени. Защото в крайна сметка те могат да доведат до някакъв резултат", коментира доц. д-р Попиванов.

Той добави, че в последните години започваме да свикваме с идеята, че аргументите "защо да не се прави правителство" стават напълно легитимни и нормални.

"Вярно е, че има известни размествания между броя на мандатите на отделните политически сили, но това основно разделение, което доведе политическата криза в България, разделението, което е следствие от недоволството от 12 годишния режим на ГЕРБ и Бойко Борисов продължава. И то продължава да се опакова от термините "статукво срещу промяна", каквото и съдържание да влагаме в тези две доста изхабени думички", отбеляза той.  

Доц. д-р Попиванов каза, че за да има законодателство от най-важния закон за бюджета и се стигне до редица други закони, които са наболели и изискват скоростни решения, всичко може да стане по-лесно, ако има ясно мнозинство. Той подчерта, че за не малка част от водещите партии в България местните избори означават гарантирано присъствие в обществения, политическия и икономическия живот на страната за 4 години напред.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50