На 12 април 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, който лети в Космоса и най-известният човек на Земята. На тази дата руският космонавт излита от космодрума в Байконур и прави своята 108-минутна обиколка около Земята. По това време обаче битката за покоряването на космоса е между двете най-влиятелни държави в света - САЩ и СССР.
"Битката за космоса е до голяма степен отражение на Студената война през 60-те години", казва Виктор Данчев - физик в ЕндуроСат и докторант по Теоретична Физика в Софийски университет и споделя, че покоряването на космоса е съревнование за това чия икономика е по-силна, кой ще се справи по-добре, кой има по-добра технология. Тази битка води до огромен технически подем и до изобретяването на много предмети, които ние без да съзнаваме, че са предназначени за пътуване в космоса, използваме в ежедневието си.
"Примерите са брутално много, защото има няколко милиона патента, които са били защитени само след програмата "Аполо". Примерите за това са соларните панели, платките, които ползваме в цялата електроника днес, голяма част от иновациите в изчислителната математика и физика по това време. Да не говорим, че неща като летните гуми, например, като технология за материала, от който се правят", изрежда Виктор Данчев предметите, които са изобретени, за да пътуват в космоса.
От 2016 г. Виктор Данчев е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – "Космически Предизвикателства", която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.
"Това, което се вижда като много силен тренд в последните 10-20 години е така нареченият New Space или Нов космос. Идеята на този тип разработки е, че всъщност дори да идва от публично място, от бюджета, има много по-голямо съревнование на частни компании, които да осигурят услуги. Вместо NASA да строи всичко от нулата например за новите лунни мисии, които планира, концепцията е NASA да плати на компанията, която ще предостави най-добрата услуга", казва Виктор Данчев във връзка с финансирането на космическите пътувания в настоящето и бъдещето.
За следващите мисии в космоса предстои да бъде изградена цялостна инфраструктура, която да спомогне живота и пътуването на космонавтите и да доведе до нов технологичен подем на Земята. Това е идеята за така нареченото "Лунно селце".
Повече за пътуванията до Луната и не само, за водата в космоса и за космоса като на кино можете да научите от Виктор Данчев и Стоил Иванов по време на събитието на Ratio - Yuri's night.
Интервюто на Антония Каменичка с Виктор Данчев чуйте в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..