"Което означава, че съотношението на регистрирани автомобили към зарядна точка е около 6-7 към 1. Това е доста по-добро съотношение от голяма част от страните в ЕС. По данни на ЕК за проблем за зарядната инфраструктура може да се говори, когато съотношението е над 12 към 1", сподели Бакърджиев.
Той добави, че реално няма недостиг на броя станции в България, както и проблем с тяхната концентрация, защото те са разпределени равномерно спрямо броя на регистрираните електромобили. Бакърджиев каза още:
"Към тези 4408 автомобили в столицата само в нашата мрежа, в Eldrive Bulgaria имаме над 200 точки в София. Общо в цялата държава те са над 500. Половината от тези точки са бързозарядни. Те са разпределени равномерно по национално покритие на всичките основни пътни маршрути. Ще дам пример с автомагистрала "Тракия": маршрутът й е покрит на интервали през между 50 и 70 км. и в двете посоки. От края на миналата година наш основен фокус вече е бързото зареждане и изграждането на зарядни хъбове. Това са локации, на които имаме голямо количество точки за супер бързо зареждане на повече автомобили наведнъж".
Бакърджиев уточни, че скоростта на зареждане на бърза станция зависи от електромобила, зарядното и капацитета. Последна и предпоследна генерация среден клас автомобил зарежда с около 100 Kw на час. Относно нерегламентираното паркиране на места за зареждане той сподели, че все-още няма сериозен проблем в тази насока, а за ремонтите на пътната инфраструктура и поставянето през това време на зарядни хъбове отбеляза:
"Разбира се, че при ремонти и изграждане на нова пътна и тротоарна инфраструктура в градската среда трябва да се помисли и за електрическите автомобили, които видимо настъпват много сериозно".
Той добави, че в огромната си част зарядните точки в София и страната са изградени върху частни имоти, а не върху общински такива.
"В момента в нашата мрежа има три действащи такива хъба с между 8 и 20 конектора. Ние работим много усилено върху изграждането на още 4 локации", посочи Бакърджиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...