Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според народната традиция

Великденските яйца се боядисват преди изгрев

Снимка: БГНЕС

В забързаното ежедневие все повече хора купуват готови боядисани яйца за Великден. Какви са традициите свързани с най-големия християнски празник и какви са тайните на боядисването на яйца на Велики четвъртък? Проф. Албена Георгиева от Института по етнография и фолклористика към БАН разказа подробности в ефира на Радио София. По думите й фолклорните вярвания повеляват боядисването да стане още преди изгрев слънце, а съботният ден е добавен по-късно за хората, които не са имали възможност да спазят ритуала в четвъртък.

"Най-важното яйце освен, че е червено е най-добре то да бъде първото снесено на самия Велики четвъртък. По принцип в четвъртък не се е бъркало в полозите на кокошките, не са се вземали яйцата им, но на Велики четвъртък се прави изключение и първото снесено яйце се боядисва червено. Смята се, че то има много силна магическа сила, предпазва къщата от магии, освен това носи благодат и здраве на децата. С него се потъркват лицата на всички малки и по-големи деца, на момите, на младите булки, за да бъдат предпазени от уроки, да бъдат бели и червени и здрави през цялата година", поясни проф. Георгиева.

Традициите сочат различно, но първото червено яйце се пази пред иконата до следващата година, когато старото яйце се разчупва и се гледа каква е вътрешността му. Ако е вмирисано, то това не е добър знак за предстоящата година. В различните райони на страната първото яйце или се е заравяло в нивата, или се е търкаляло по нея, като по този начин предците ни са вярвали, че това ще донесе берекет и ще ги предпази от нещастия.

В миналото яйца са били събирани през целия Велик пост и на Велики четвъртък са били боядисвани до 600 броя. Те е трябвало да бъдат раздадени на всички близки и роднини до 40 дни след Великден, или до Спасовден.

"С яйцето се отговява, то е първото блажно нещо, което трябва да се изяде на Великден", сподели проф. Георгиева. Тя поясни и израза "гледат го като писано яйце":

"Писаните яйца са по-специални. Те не се боядисват в четвъртък а на Разпети петък, когато не се работи нищо, но момите и младите булки с песни, които са пеели по време на този процес са рисували яйцата. И тези рисувани яйца са само за гледане и се подаряват на най-скъпите и близките".

В народната традиция са се правели обредни хлябове с квас. На Велики четвъртък се е подновявал квасът в къщата с нов, в който има билки, а през цялата година квасът не бива да изчезва от дома, защото той също е символ на плодородие и берекет. Общото за всички хлябове е, че в средата им се слага боядисано яйце.

"Козунакът е вносна традиция, която започва от Възраждането насам най-напред главно в градовете", поясни проф. Георгиева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02