Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София има всички предпоставки за градско пчеларство

Петър Петров с кошер - тип „Top bar”
Снимка: Личен архив, стоп-кадър

Срещаме ви с Петър Петров - „инженер по образование и пчелар по душа“
Живее в града, но се запалва толкова по живота и продуктите на пчелите, че поставя 5 кошера в „Княжево“. Още помни първия си мед, който споделил с приятели като пълнеж на палачинки.

В София има всички предпоставки за развитие на градско пчеларство. Най-хубавият мед в столицата е акациев или липов, твърди Петров.

В момента той се грижи за 30 кошера на три различни локации. 
От 2022 г. прави видеоуроци за начинаещи пчелари. Към тримесечните му курсове вече има явен интерес. С Лесотехническия университет са създали учебен пчелин в Студентския град. Работи и по проект със „Софийска вода“ до пречиствателната станция в „Панчарево“.

Проследява състоянието на пчелните семейства, прави периодични измервания в кошерите.

Разказва, че един от първите проекти за градско пчеларство е от 2011 г. на покрива на столичен хотел, след това и над НДК.

Пчелите се развиват по един и същ начин. Целта на пчеларят е да оптимизира живота и дейностите, за да се увеличи добивът им“, обясни пред БНР-Радио София Петров.

По думите му, България е с благоприятен климат за отглеждане на пчели. Но докато преди години е имало 70-80 хиляди пчелари, в момента те са едва около 10 хиляди. Общият брой кошери у нас са около 800 хиляди.

Тенденцията показва, че бизнесът се окрупнява.

В Европа хората, които се грижат за пчели като хоби, имат средно по 28 кошера.


Снимки: Петър Петров

Вече са разработени и софтуерни програми, които помагат за дистанционно проследяване на температурното разпределение в кошера. Но ако изключим дигитализацията, при добра организация един пчелар може да отглежда от 150 до 300 кошера.

„Ключово е да чувстваме удоволствие от общуването с пчелите - категоричен е в съветите си Петър Петров. – Те жилят в краен случай. Няма да ви нападнат, ако сте внимателни, не ги стресирате и застрашавате. Човек трябва да се намесва в живота им минимално, само когато се налага. И да не взема всичкия им мед, да им оставя и за храна.“

Най-иновативният тип кошер е от вида „Top bar”, разясни още Петров. При него се изграждат натурални пити, без восъчни основи, без тел и без центрофуга. Добивът не е висок, на пчелите отнема време да си изградят клетките, но са подходящи и за жени (няма вдигане на тежко), а качеството е възможно най-високо.

Медът наистина е полезен, но все пак е въглехидрат, допълни пчеларят. И препоръча да се консумира по 50-100 грама на ден.

Най-полезен е направо от питата, защото не е минал през никаква обработка.


В разговора се включи и Марта Стоилова, която от близо година се занимава с пчели, и то с „Top bar” кошери.

Тя отбеляза, че много хора имат романтични идеи и представи за пчеларството, но си има и предизвикателства.

„С тези къщички за пчелите („Top bar”)  е много по-удобно - потвърди Стоилова. - Не е необходимо да имаме центрофуги, помещение с инвентар. Когато искаме, можем да отидем, да вземем една пита, да я пресоваме и да използваме меда.
Ние се учим с пчелите. Важно е и нашето участие. Осъществимо, всеки може да се занимава с благородните пчели.“

Чуйте разговора на Лили Големинова.


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето остава горещо с максимални температури между 35° и 40°

През днешния ден ще остане горещо с максимални температури между 35° и 40°, малко по-ниски в североизточните райони и по крайбрежието на морето. В началото на деня времето ще бъде слънчево, но по-късно през деня под влияние на студен атмосферен фронт, главно над западната половина от страната, а през нощта срещу събота и над североизточните райони,..

публикувано на 27.06.25 в 06:39

"Форум", 26.06.25: Паркирането в София има нужда от анализ и реформа!

Ден преди финалното издание на "Форум" за седмицата и за сезона актуалните теми коментираха гражданският активист от "Манастирски ливади" Веселин Кръстев и архитект Любо Георгиев от "Екипа на София". Водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора през темите: Ще продължи ли промяната в ПП? Защо нищо не се чува за други..

публикувано на 26.06.25 в 18:50

В "Овча купел" изграждат 4 временни паркинга с поне 260 нови паркоместа

5 общински имота в столичния район "Овча купел" ще бъдат отдадени под наем за изграждане на 4 временни паркинга с поне 260 нови паркоместа. Това съобщи районният кмет Ангел Стефанов. Решението е гласувано днес на заседанието на Столичния общински съве, пише Столица.bg. По устройствен план имотите - частна общинска собственост са предназначени за..

публикувано на 26.06.25 в 17:26
Яни Овчаров и Даниел Борисов

11-окласници убеждават свои връстници: Финансовата грамотност има значение

Фондация Vox Tua реализира проект "Финансовата грамотност има значение" , с който цели да популяризира значението знанията и компетентността в тази област сред младежите на възраст 14–24 години. Освен това инициативата може да вдъхнови над 1500 ученици да се увлекат по тема финанси чрез национална анкета , състезание по финанси и икономика,..

публикувано на 26.06.25 в 17:08
Ларс Карлин (вдясно) с първия тромбонист на Радиооркестъра Атанас Карафезлиев

Тромбонистът Ларс Карлин се включва във финалния концерт на Радиооркестъра

Кръстина Денчева разказа в предаването "Радиокафе" за тромбониста Ларс Карлин (Швеция) - първи тромбон на Симфоничния оркестър на Датското национално радио, който пристига от Дания за финалния концерт на Радиооркестъра, който ще се проведе на 4 юли в зала "България". “През 2025 г. БНР, както знаем, отбелязва своята 90-годишнина, но пък Датското..

публикувано на 26.06.25 в 17:01

Чистият и достъпен град все още ли е приоритет на Столична община?

Чистият и достъпен град все още ли е приоритет на Столична община? Това питат граждански организации Столичната община, а отвореното им писмо е с фокус върху развитието на велосипедната инфраструктура.  Чакаме отговор на запитване към Никола Лютов - заместник кмет по строителството в Столичната община и от администрацията на Столичната община...

публикувано на 26.06.25 в 16:15
Снимката е илюстративна

Смесена реалност в полза на хирургичното обучение - преди навлизането в операционните

Иновативна платформа за смесена реалност позволява дистанционно извършване на операции и хирургично обучение, особено полезна в отдалечени райони. Изобретението вече се ползва по света и от хирурзи в София. Платформата е облачно базирана и може да се следи от висококвалифицирани лекари от различни точки на света, обясни пред..

публикувано на 26.06.25 в 16:15