Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Проданова дебютира със „Софийски солисти“ и премиерен за България концерт за цигулка

Маестро Константин Добройков ще поведе камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с програма от творби на двама значими композитори. За първи път в България ще бъде изпълнен Концерт за цигулка и струнен оркестър на водещия полски композитор Анджей Пануфник, вдъхновен и по поръчка на именития цигулар Йехуди Менухин.

Втората творба в програмата е "Просветлена нощ" оп.4 (1917) от Арнолд Шьонберг.

Музикалното събитие ще е в столичния Централен военен клуб на 19 април (сряда) от 19 часа.

Солист в първата творба ще бъде цигуларката София Проданова, която през миналата година бе сред лауреатите в престижния международен конкурс "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг. Тя е първата българка, взела награда в над 60-годишната история на конкурса.

  • През 2014-а Проданова печели пълна стипендия за Yehudi Menuhin School of Music, където учи  при Даяна Галвидите, Джена Шери, Наташа Боярски, Андраш Келер, Алина Ибрагимова, Робърт Левин и др. Следва спациализация в Guildhall School of Music в Лондон в класа по цигулка на Дейвид Такено, като изучава и барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан.
    През 2020 г. София Проданова става част от британския ансамбъл за старинна музика Arcangelo, с който свири в престижни зали като Уигмор Хол, записва дискове с челиста Никола Алтщед, контратенора Тим Мийд, а през 2021 е част от изпълнението на „Матеус пасион“ от Й.С.Бах на BBC Proms в Роял Албърт Хол.
    София Проданова често си партнира са някои от водещите оркестри във Великобритания - Академията за старинна музика, Английски барокови солисти. През този сезон София Проданова дебютира като водач на френския ансамбъл Pygmalion, с който често концертира в  Концертгебау  в Амстердам, Версайския дворец, Elbphilharmonie  в Хамбург, Концертхаус Виена, Операта в Брюксел, Парижката филхармония и др.
    Живее в Лондон и е сред основателите на ансамблите „Apollo's Cabinet“ и „Parnassus“.

„Наистина Анджей Пануфник е малко неизвестен за жалост композитор, който всъщност има толкова много какво да каже – отбеляза София Проданова пред БНР-Радио София. – Неговият концерт е написан през 1971 година. За мен е огромна чест да мога да представя това произведение за пръв път на българска публика. Никой няма да знае какво точно да очаква. Предизвикателство е да убедя всички в това, колко много обичам това произведение, намирам голяма част от себе си като музикант в изразните средства, които използва този композитор.“

Цигуларката допълни, че се е запознала с творчеството на Пануфник като ученичка в Yehudi Menuhin School.
Тя обича бароковата музика и я изпълнява, но ето, че и съвременната влиза в репертоара ѝ.

Просто съм ненаситна за хубава музика, продължавам да търся произведения, чиито изразни средства резонират с мен. Затова и жонглирам с 2-3 цигулки в различни строеве, с различни струни и лъкове. Забавление за мен е да превключвам от един стил в друг“, допълни Проданова.

В момента тя е изпълнител на свободна практика и приема разнообразни проекти – от записи на дискове до концерти в църкви или огромни зали.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00