Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови археологически находки вече са сред експонатите в Музея на София

Снимка: sofiahistorymuseum.bg

Преди броени дни в Регионалния исторически музей на София (РИМ-София) отвори врати обновената зала „Наследството на древността“.

Новата визия и подредба на експонатите са дело на специалистите от Музея - археолози, петима реставратори, дизайнери, нумизмат. Те са и автори на анотациите към експонатите.

„Залата е оформена не много отдавна – през 2015-а, но през последните няколко години особено активно се извършват археологически проучвания в региона на столицата и бяха събрани изключително много интересни и нови находки – отбеляза пред БНР-Радио София доц. Венета Ханджийска, директор на Музея. – Решихме, че е време да обновим експозицията. Другата причина е свързана с това, че искахме тя да стане по-достъпна за посетителите. Кандидатствахме за финансиране с проект пред Министерството на културата през миналата година и проектът ни беше одобрен.“

Акцентите са представени по нов начин - като съкровището от Казичене, ваза Диатрета сега заема централно място в залата и е видима отвсякъде, голямото съкровище от Света Неделя, а сред тях и новите експонати от последните археологически проучвания - бронзови мраморни статуетки, които представят култовете почитани и през античността в Сердика, няколко стъклени съдове, открити при гробен комплекс, както и от продължаващите проучвания в неолитното селище в Слатина.

Добавени са и витрини, в които е представен османския период от историята на града, който липсваше при оформянето на предходната експозиция.

„Гордеем и смятам, че сме пионери в това отношение - всички информационни елементи са изписани на Adys - шрифт, който е създаден от българската дизайнерка Кристина Костова специално за дислектици. Също така включихме копия, модели на експонати на сгради в София, каквато е например базиликата „Света София“, на сердикийска монета, на бронзова статуя на Аполон, които имат възможност за тактилно опознаване от хора с нарушено зрение. Придружени са и от табла с допълнително описание на брайлова азбука“, каза още доц. Ханджийска.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • 18 април е Международен ден за опазване на паметниците на културата. Отбелязва се от 1984 г. С решение на Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), по предложение на Асамблеята на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС) от юли 1983 г.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38

Жители от два квартала на София на протест пред сградата на Столичната община

Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..

публикувано на 28.11.24 в 11:36

Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември

Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..

публикувано на 28.11.24 в 10:48
Любомир Аламанов

Бързането да не се изпусне промоцията е психологически похват на Черния петък

Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..

публикувано на 28.11.24 в 09:29

След серия от нападения в столичния район "Оборище", живеещите настояват за законодателни промени

След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..

публикувано на 28.11.24 в 08:58

Временно закриват трамвайни линии 20 и 23

Заради разширението на мрежата на метрото се въвежда промяна в организация на движението, съобщават от Столичната община. От 28.11.2024 г. до 05.12.2024 г. /включително/ трамваите по линия № 21 ще работят в делник, предпразник и празник, а трамвайни линии №№ 20 и 23 се закриват. Разкрива се временна автобусна линия № 20ТМ , която ще се движи по..

публикувано на 28.11.24 в 08:15