Първият Ротари клуб на българска територия, член на Ротари Интернешънъл, е основан през 1933 г.
„От 18.00 часа ще бъде открита една наистина историческа изложба и това е посветено на 90-годишнината от създаването на първия Ротари клуб в България. Изложбата представлява повече от 1000 страници писмени документи, над 400 броя различни фотографии, представящи дейността на известни български ротарианци по това време и техните семейства“, добави Виолина Костова.
По думите й, че историкът на Ротари клуб България – Цвятко Кадийски е в основата на дарението, тъй като повече от 30 години той е издирвал и събирал документи.
„Това е негово лично дарение. Той е потомствен ротарианец и е син на един от първите петима ротарианци, основали първия Ротари клуб в София“, каза Виолина Костова.
Тя добави, че не всичко, което се дарява на музея ще бъде изложено.
„През цялото време ротарианците са извършвали изключителна добротворческа дейност. В списания, освен дейността на Ротари, се е представяла много от историята, културата и живота в България и по този начин, българските ротарианци са запознавали света с това какво има в нашата държава като културно-исторически дадености, развитието ни в икономиката“, допълни Костова.
Освен всичко, ротарианците са провокирали да се говори по теми, които преди 90 години и сега все още са актуални, каза тя. Такива са корупцията сред държавните служители, защитата на правата на малцинствата и демографията на България.
„Българските ротарианци и тогава, и сега са били изключителни личности и визионери“.
На изложбата могат да бъдат видени част от списанията, ценни фотографии, включително две на Стоян Заимов, писалката, с която е подписан първия протокол на първия Ротари клуб.
„Сред тези документи е най-старото запазено писмо в България, в което се споменава Ротари и това е партитурата на химна на Ротари от Франц Лехар, която е изпълнена за първи път в София“.
Изложбата ще бъде активна до 8 май в Музея за история на София.
Подробности за нея и историята на Ротари в България можете да чуете в звуковия файл.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..