Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: В НС може да се работи само върху предложения проектобюджет

Инфлацията забавя темпове, предстои да поскъпнат услугите, коментира икономистът

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите публикува проектобюджета за 2023 година. В него е заложен рекорден за последните 20 години дефицит от 12 млрд. лв. и нов дълг от над 13 млрд. лв.

Инициативата за бюджета е прехвърлена от служебния кабинет на парламента. Към момента единственият вариант е да се работи върху вече предложения. Всичко може да бъде променяно в движение.

Това коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев – Институт за пазарна икономика (ИПИ):

От служебният кабинет направиха донякъде изненадващ ход - първо направиха заявка, че ще предложат най-различни политики и бюджет с 3% дефицит, а в последния момент се отказаха. И предлагат по-скоро базов  бюджет, а политиките са сложени вътре като меню - за избор, ако някой иска да ги вкара в действие. Оценени са, но не са разписани, в самия бюджет не са сметнати.“

Според старши анализатора от ИПИ номиналните стойности, самите числа и заради инфлацията, и заради растежа в дългосрочен план много се промениха. Например 2020 година разходите на държавата на всички консолидирани разходи са били 47-48 млрд. лева. Проектът за 2023-та е за над 77 милиарда.

„Имаме 30 милиарда разлика само за 3 години. Важно е да се гледа спрямо БВП. За намаляване на дефицита, който е над 6%, трябва да се приемат политики, и то още сега, при приемането на бюджета.“

По мнението на Ганев, има такива политики, около които партиите могат да се обединят лесно.

„Например всички държавни предприятия да внесат изцяло 100% дивидент. Това е над милиард. Сред други, спорни елементи, можем да посочим покачването на пенсиите – ако то не бъде от средата на годината, бъде отложено с 3 месеца, също би спестило сериозен ресурс.
Единият буфер е при капиталовите разходи, които могат да бъдат доста по-ниски, а другият буфер най-вероятно е в издръжката.“

Според Петър Ганев инфлацията ще продължи да пада и в следващите месеци може да слезе до и под 10%. След енергийните суровини и храните, предстои да видим поскъпване при услугите.

За още подробности чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00