Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 28 април, бул. "Цариградско шосе" на Орлов мост

Видео-арт експозиция "Неочаквана грижа" се открива в подлез "Царевец"

Калин Серапионов - директор на Института за съвременно изкуство и Васил Владимиров - куратор
Снимка: Радио София

В предаването „Радиокафе“ представяме един красив, градски проект на тема „Неочаквана грижа“. Той ще се случи в подлеза "Царевец", където ще бъдат представени видео-арт произведения. 

За него разказват събеседниците Калин Серапионов – директор на Института за съвременно изкуство, които организират и реализират събитието и Васил Владимиров – куратор на проекта.

"Първото издание на този проект осъществихме през 2018 година, по време на Европредседателството, тогава проекта се казваше „Видео Европа за всеки“ и бе фокусиран изцяло върху видео арта, съвременното видеоизкуство представено на публично място“, споделя Серапионов. 

Той разказа как при вида на 3 изоставени магазина в близост до мястото където живее, му хрумва, че те биха могли да бъдат преобразени, чрез показване на изкуство и по този начин да се осмисли мястото.

Много по-добре е, когато икономически те не функционират и са отживелица, просто да се предоставят за други цели и изкуството е една прекрасна възможност да се усвояват тези публични пространства, смята Калин Серапионов.

Така идеята се развива и същата година се оказва много успешна за този проект. 

„Ние тогава представихме 18 артисти, световни имена във видео арта“, разказва той. С известна пауза, заради пандемията, 5 години по-късно, проектът е одобрен от Министерството на културата.

“Поканихме Васил Владимиров като млад куратор да работи върху селекцията, а проектът е изцяло на Института за съвременно изкуство, като другите двама души, които са въвлечени пряко в организирането са Аксиния Пейчева и Мариела Бантова“, уточни Серапионов.


Снимка: ica-sofia.org

Защо „Неочаквана грижа“?

Кураторът Васил Владимиров обясни, че това е свързано тематично с някои от творбите, които ще бъдат представени.

Показвайки изкуство на необичайно място, където не се очаква да бъде видяно, то идва при хората неочаквано, без да подозират. 

„Формата на изложбата по някакъв начин е свързана и със самата й концепция“, поясни той.

„Покрай пандемията бяхме свикнали да обръщаме поглед предимно към грижата за човека, здравето на човека, но е добре да си дадем сметка, че тя не е само в тази посока – тя е повсеместна и е насочена и към общото пространство, което обитаваме. Грижата не е само тема, тя в случая става контекст", категоричен е Калин Серапионов.

От 28 април, в продължение на 30 дни, ще бъдат представени 9 видеопроизведения в три сегмента, всеки с продължителност по 10 дни. Ще бъде изложено както чуждестранно, така и българско изкуство, така че да се постави в европейски и глобален контекст.  

В първия сегмент, с който се открива експозицията ще бъдат представени творби на Елжбета Бачикова, Полин-Корние Жартин и Адриан Дзанели

Чуйте още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05