Как жената, майката, успява да запази себе си?
Кога се губи и как да се намери?
"Бих казала, че това е един цикличен процес. Ключовото е, че когато се изгубя, докато се губя, имам нужда да стигна до едно мое "дъно" и когато го достигна си казвам о, Слава Богу! Защото повече "надолу" няма. Единственият път е нагоре…", споделя младата жена. "И винаги, след всяка моя криза на изгубване се ражда нещо. Така се роди тази среща с родители - "Губя себе си в ролята на майка", в която вярвам, че ще подкрепя тези дами, които в момента са в "дъното" си.
Има ли етап, в който усещаш, че се губиш, но не си го позволяваш?
Според Анита, на ниво този етап започва тогава в душата, когато си легнат всички – приспиваш децата и усещаш, че нещо се случва..
Тя споделя с нас методите, които ѝ помагат да се справи:
"Вземам един лист и започвам всичко да пиша. Или в телефона. Без значение какво ще излезе", казва тя и добавя:
"Двама-трима души разбират какво се случва с мен, но аудиторията, обществото в по-голям кръг, там ти не се губиш – не можеш!"
За срещата "Губя себе си в ролята на майка", която предстои да се случи в края на май Гергова споделя:
"Ще бъде много различно. Защото точно по време на моята криза ми дойде идея, че аз няма да говоря, а другите да слушат, както са свикнали, а съм подготвила 3 практически упражнения", разкри тя. Ето какво ще се случи:
Брейнсторминг - "С помощта на бял лист хартия ще се поровим в себе си, на ниво "мозък. След това ще навлезем в дълбок анализ, аз ще ги водя с въпроси, ще има споделяне. Ще направим упражнения по двойки на по-лично ниво, с предварително подготвени от мен въпроси. Всичко зависи от това, което ще си отговорим сами за себе си, защото те решенията са в нас, никой няма да дойде да ни изведе от нашата си дупка", категорична е Анита Гергова.
"Накрая срещата ще завърши с една обща дейност – ще ги фокусирам да направим стъпки", казва тя и допълва, че след разговорите е добре участниците в събитието да следват действията.
"Ако нямаме конкретно действие, след работата, която сме свършили, все едно нищо не сме направили", подчерта тя.
Търсенето и намирането - в децата, родителите, възприятията, възпитанието:
Вината – как да се справим, какво си "взимаме" от нея.
Съветът на експерта: "Приеми я като приятел, не като съдник. Вината е чувство, което прилича на гнева. Ако се поровим откъде идва и защо се появява, ще разберем какво стои зад нея. Това биха могли да бъдат очаквания, представата за това какъв родител трябва да бъдеш, или какви трябва да бъдат твоите деца".
Амбицията - най-честата причина да се изгубваш в ролята на майка.
"С амбицията да дадем на детето максимално всичко, това, което ние не сме имали, това, което искаме като на-добро, всъщност ние го лишаваме от много умения само да се справи, само да постига нещата в живота. Пример: Когато играем, или правим неща заедно, нека то бъде инициатор, а не ние, като му помогнем да покаже идеите си, да задействаме вътрешната мотивация в детето", съветва експертът.
Ролята на бащата:
"В цялото родителство и майката и бащата са на пиедестал, имат еднакво важна роля в живота на детето. Таткото също се отдава – той работи, грижи се за семейството. Когато липсва комуникация, бащата също губи себе си в ролята си на баща", категорична е Анита Гергова.
"В комуникацията нека бъдем зрели, мъдри, пораснали хора а не деца", съветва тя.
Чуйте разговора на Диана Костова, за да разберете какво още би ни помогнало в осъзнатото родителство, а на 28 май 2023 г. не пропускайте да се включите в срещата със самата Анита Гергова.
След последното класиране от началото на месец май, в София официално приетите деца са 11 500 деца, от тях 5163 са приети в яслени групи, а 6295 от 3 до 6-годишна възраст са приети в детските градини. Проблем обаче остава фактът, че са кандидатствали общо около 23 600 деца, от които 9700 са останали извън системата. “Това, което предстои на приетите..
Доставчиците на вода, електроенергия и топлоенергия в София са създали и предлагат на клиентите си брошура, в която се описва как може да се смени партидата на съответен потребител. От днес тя се предлага в центровете за обслужване на клиенти. В "Как да сменя партидата за ток, вода и парно" са посочени специфичните условия за всяка една..
Светът на правото е необятен и човек, сблъсквайки се с него, често може да се изгуби в него. Наскоро адвокатът Ясен Ковачев написа статията “Ръководство за употреба“ на адвоката в областта на частното право и гражданския процес , в която развива достъпно, увлекателно и полезно теми от тази сфера. Ясен Ковачев има опит като адвокат около 25..
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..