Шансовете за правителство в това Народно събрание са по-големи, отколкото в предишното – било заради страха на партиите за шести избори, било заради външно-политически натиск за „евроантлантическо“ правителство на фона на войната в Украйна и лъкатушещия в това отношение курс на служебните правителства и т.н.
Въпреки усилията и компромисите, дори и да се състави кабинет, не значи, че той ще бъде стабилен и ще има успех по отношение на кризите.
Това коментира пред БНР-Радио София доц. Иво Инджов, преподавател по политически комуникации във Великотърновския университет:
„Лично аз смятам, че принципите и ценностите трябва да се отстояват докрай. Не знам какви са причините, които тласкат ПП-ДБ да се сближават с ГЕРБ, рискувайки да изгубят електорат при следващи парламентарни избори.
На фона на неяснотите в държавата и приближаващите местни избори, най-добрата игра на ПП-ДБ беше да бъдат конструктивна, но бойка опозиция, да подкрепят всички разумни стъпки и законопроекти, а партия ГЕРБ да бъде оставена да си носи тежкия кръст и да опита да състави правителство.“
Според Инджов, ако още в началото от партията на Борисов бяха предложили експертен състав на правителство - след разговори с БСП, ДПС и ИТН, вече щяхме да виждаме контурите на това правителство.
Анализаторът е на мнение, че с помощта на медии и експерти, малко предварително и изкуствено беше изфабрикувана и наложена в общественото съзнание коалицията ГЕРБ с ПП-ДБ на базата на евроатлантинческата ориентация.
Сега лидерите на „Промяната“ трябва пият кафе със същите хора, срещу които протестираха преди 3 години и чийто модел на управление искаха да разграждат.
Окрилени от протестите, силите на промяната, влезли във властта през 2022 г., положиха усилия и имаха добри заявки и плахи успехи – в идеите за реформа на съдебната система, в социалната политика и т.н., но времето не им стигна, смята още доц. Инджов:
„Със сегашния си колаборационизъм с ГЕРБ, от ПП-ДБ действително пропиляват енергията от протестите. Гражданите - участници в тях, се фрустрират дълбоко и виждат, че накрая политическите лидери действат в разрез и с посланията на протеста, и със собственото си поведение и реторика.
Сядат на една маса с основния политически противник, дори казват: Ние ще направим правителство на малцинството, а вие ще ни контролирате. Това е недопустимо, според мен.“
Сближаването с Борисов ще отнеме правото на ПП-ДБ остро да критикуват корумпираните кметове на ГЕРБ и това да им донесе симпатии и гласове за местните избори, отбеляза още експертът.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..