Първите две седмици на май в рамките на рубриката „Вашият квартал е нашата кауза“ ще посветим на кв. „Лозенец“.
Днес започваме с „Долни Лозенец“ и като най-естествени гости по темата за хубавото и проблемното в тази част на района поканихме Деница Шилигарска и Христо Митков от фейсбук групата „Активни в Долни Лозенец“.
През последните 4-5 години доста стари сгради бяха съборени и на тяхно място изникват нови. Много от възрастните жители нямат възможност да поддържат къщите в добро състояние, няма и помощ за тях.
Улица „Елин Пелин“, където са къщите на Кръстьо Сарафов, на автора на Ян Бибиян, на Валери Петров, не изглежда така, както би трябвало – така, че да учим и децата си за тези личности, отбеляза Деница Шилигарска. Инфраструктурно улицата не е в добро състояние.
„Имаме няколко училища и два университета, няма накъде да се разширява кварталът. Градинките също са кът. Районът се смята за един от най-зелените и хората ценят това“, каза Христо Митков.
По думите му, има добра комуникация с местната администрация и общински институции. От групата преди 2 години са създали и сдружение, събират информация от съкварталци и със срещите могат да бъдат полезни както за служителите и органите, така и за жителите.
„Много си харесваме квартала – допълни Шилигарска. - Това, с което се борим напоследък, е безопасното пешеходно пресичане. Не е достатъчен контролът от Центъра за градска мобилност.“
Районът от около 5 години е в платена зона за паркиране, но все още понякога се поставят излишни колчета.
Като невралгична точка Митков посочи кръстовището на улиците „Милин камък“, „Крум Попов“ и „Акация“.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..