Както знаем, изкуството въздейства върху сетивата и емоциите. Такова е и графичното изобразително изкуство. За един безспорен класик в областта на графиката е разговорът в предаването "Радиокафе" с професор Десислава Минчева, която организира изложба по повод 100 години от рождението на своя баща, уникалният български художник Юли Минчев.
Юбилейната експозиция бе открита на 19 април 2023 г. и показва от най-ранните до последните творчески периоди на художника. Юли Минчев завършва "Графика" при проф. Веселин Стайков, а специалност "Илюстрация" при проф Илия Бешков в Художествената академия
"Той преминава през много и различни творчески периоди и хората са много изненадани, особено от първите му неща, защото той е по-известен с последните си графики, които са по-синтетични, по-декоративни, абстрактни. В нашето семейство, той беше най-модерният художник въпреки, че беше най-възрастният. Беше и най-умерен – в разбиранията си, в поведението си", разказва проф. Минчева. Тя разкри, че началните му рисунки са изключителни и затова оставя хората да ги видят.
"Това са рисунки, които вече много трудно някой прави и би правил, те са от всичките му пътувания, а той пътуваше доста. Сред тях има от Монголия, която той смяташе за най-прекрасната страна на света – рисунки правени на място, от Индия, Русия, Китай, включително – с туш и перо. Сядаш на една ливада и рисуваш", разказва тя.
По думите й в по-късен етап той започва да прави графика, изцяло работи линогравюра – гравюра върху линолеум. "Много трудна техника, която дава различен поглед върху изображението, с помощта на огледален образ", поясни проф. Минчева.
Тя уточни, че технологично това не е сложна техника, но техническото овладяване на този образ е уникално. Хората малко подценяват графиката, каза още тя.
Последната самостоятелна изложба на Юли Минчев е била през 1997 година.
Елементът на уникалност в неговата творческа дейност се състои в това, че близките му не са запознати с това, което той твори.
"Никога не ни е показвал абсолютно нищо от това, което прави, до момента на изложбата", твърди проф. Десислава Минчева. По нейните думи едва тогава те са виждали това, което той е сътворявал с годините.
Казват, че най-добрите графици са били и илюстратори. Професор Юли Минчев е бил главен художник на престижното за времето си издателство "Отечество", работил е по оформлението на списания и комикси, оформител е на прочутото списание "Антени", член на дружеството "Приятели на Индия", съставител и оформител на двутомния албум "Войните на България".
От разказа на проф. Минчева разбираме, че художникът е правел илюстрациите съвместно със съпругата си.
"Това наистина беше голяма част от техния общ живот. Те винаги двамата ги правеха, като Илф и Петров – той ги измисляше композиционно, а тя с туша и перото, температа ги довършва", казва тя. И допълва, че този творчески период обхваща предимно 60-те и 70-те години. "Някои от тези илюстрации аз пазя, но други са останали по издателствата", твърди тя.
Творческата линия във фамилия Минчеви продължава и днес.
Чуйте още от разказа на дъщерята на художника Юли Минчев – проф. Десислава Минчева в разговора на Гергана Пейкова.
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..
С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..
Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи Стоилка Арсова от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски. "Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде..
Smokey mountain river band е група, основана в началото на 2019 г. Характерно за тях е, че са повлияни и правят кавъри на групи от 60-те и 70-те години. Музикантите, които създават групата, са Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев . На фона на 35-годишнината от падането на Берлинската стена, момчетата от групата..
Нова рингова линия тръгва по бул. "Тодор Каблешков" и ще свързва източните и южните квартали . Автобус 220 ще се движи на всеки 12-15 минути в пиковите часове между "Левски-Г" и метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". Автобусът ще минава по основните артерии "Тодорини кукли", "Слатинска", "Г. М. Димитров", "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков" . С..