"Не се говори защо всъщност има нужда от частни уроци, въобще има ли нужда от частни уроци и дали това не е огромен симптом на една не много здрава образователна система. Аз разбирам всеки един родител, който в навечерието на 5-6 клас започва да се тревожи и тази тревога става все по-голяма и по-голяма до момента, в който дойде някъде шести и началото на седми клас, и под натиска в повечето случаи на цялата среда избира формата на частни уроци", сподели Алексиева.
Тя добави, че освен, че сумата е голяма, това е изключително натоварване за децата, като за частните уроци има нужда от преосмисляне на образователната система. По думите й частните уроци и стресът около тях са симптом на големите градове.
"Силно вярвам, че всяко дете, което бъде подкрепено има своя шанс да се справи. Но това не означава, че всички накрая трябва да теглим чертата и да сме отличници по математика и български. Всеки един от нас има своите умения. Пети и седми клас превръщат децата в това, че от една страна им казваме, че искаме те да са всестранно развити, изключително мотивирани и учещи по всички предмети, а в същото време ние, възрастните започваме лека полека да ги тласкаме към математиката и българския", отбеляза психологът.
Относно прекомерните родителски амбиции и дали те не провалят децата, Алексиева посочи, че няма еднозначен отговор:
"Не мисля, че е добре или пък да вкарваме вина като казваме, че този родител е много амбициозен, пък оня въобще не се грижи за детето си, както и този учител става, пък онзи не става. За нас в работата ни е доказано, че ако едно дете върви по една линия на развитието си и родителят му е наистина прекалено амбициозен, наистина прекалено много не му дава въздух, тук идва ролята и мястото на учителя".
Тя каза, че много често в седми клас децата много често хем са объркани, хем имат идеи какво им се учи и подчерта, че много важно е последователното учене за да няма пропуски.
"Всеки родител може да отвори сайта на всяко едно училище, или пък да отиде на жива среща. Да поразпита, да види, дори да си направи труда да прегледа учебния план от 8-и до 12-и клас и да види какво ще учат. Да прецени, дали на това дете чак толкова елитното училище покрива неговите стандарти, или и съседното, което е по-спокойно също отговаря", отбеляза Алексиева. Тя посъветва родителите освен със своите деца да разговарят и с учителите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..