Фондация „Красива наука“ в партньорство с Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община, организира ХІІІ издание на Софийския фестивал на науката от 11 до 14 май в София Тех Парк.
Събитието е чакано с нетърпение от ученици и младежи, родители и учители заради богатата програма, в която са предвидени 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито. Ще участват повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия.
Официалното откриване ще се състои на открито на 11 май (четвъртък) от 11:00 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости.
Инициативите в програмата са групирани в няколко тематични цикъла, посветени на Здравето, Космоса, Наука и изкуство, Нашата планета, Технологии и Годишнини.
В програмата за ученици са предвидени презентации, научни шоута, състезания, както и работилници по роботика и електроника, химия и физика, правене на хартия или спектроскоп, оптични илюзии, 3D моделиране и принтиране, за загадки и артефакти от света на животните, ще се отбележат 400 години от рождението на Блез Паскал с темата „Триъгълници под налягане“ и редица други.
„Надяваме се с тези около 150 събития за тези 4 дни да направим празник за всички, които обичат науката и дойдат там“, отбеляза пред БНР-Радио София Ивайло Славов – програмен директор на фестивала. Той допълни, че проявите ще се проведат в 3 големи зали, 4 – за работилници и 2 демонстрационни зони.
Славов подчерта, че експертите, които ще се изявят, са истинските източници на достоверна информация.
Той обърна внимание и на чуждестранните участници, сред които проф. Жан-Мари Тараскон и Франсоаз Претьо от Франция, проф. Стийв Брусати и д-р Андрю Стийл от Обединеното кралство (ще можем да вземем автографи от двамата), д-р Стефани Малъм от САЩ, световноизвестният фантаст от Китай Лиу Цъсин и други.
Един от авторитетите във фестивала - проф. Роберт Пенчовски разказа за „новите кандидати за антибиотици“ и как българските учени подхождат, за да стигнат до тях.
Той припомни, че антибиотиците са необходимост, те са на второ място по спасяване на човешки живот (на първо място е сапунът), но за съжаление бактериите развиват резистентност рано или късно към тези медикаменти.
Проф. Пенчовски съобщи, че се очаква най-скоро да бъде създадена нова лаборатория в Биологическия факултет.
▲ Ивайло Славов, д-р Евгения Сарафова, проф. Роберт Пенчовски и Катя Василева
За работата си в студиото на Радио София разказа и гл. ас. д-р Евгения Сарафова. Тя е специалист по геопространствените технологии, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и съосновател на Географ БГ.
С колегите си тя събира данни за създаването на карти за географската среда и света около нас.
Източниците за събиране на такава информация са различни, подчерта тя – космически спътници, датчици в околната среда, за градската среда, пътя на водата. Данните могат да послужат за визуализиране на процесите и тенденциите, за създаването на компютърни модели.
Лекцията на д-р Сарафова „Сателити на лов за горещи вълни“ ще бъде на 13 май от 14:30 часа.
За разлика от земетресенията и наводненията, които са с внезапен характер, ефектите от горещите вълни се усещат дни след започването им, затова се наричат и „тих убиец“, разясни още експертът.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..